Яка небезпека для здоров'я?

Діти ковтають порошкові капсули, а потім опиняються в лікарні з важкими опіками. "Всеукраїнська спілка парамедиків" повідомила, що з усієї України щомісяця госпіталізуються 15-20 дітей.

Читайте також Як допомогти дитині подолати стресові ситуації: 4 важливі поради

Голова цієї спілки Ярослав Вус розповів, що внаслідок цього дитина отримує опік слизових оболонок, стравоходу та шлунку. Після цього необхідна термінова госпіталізація. До лікарень потрапляють діти 13-14 років.

До цього нічого не треба робити, а максимально швидко госпіталізувати та промивати шлунок через зонд. У дитини може виникнути спайкова хвороба, стравохід спаюється і його треба розтягувати раз в кілька місяців. Для цього беруть товсту металеву палку і просто впихають у стравохід під загальним наркозом. Таким чином його розтягують,
– розповів Вус.

Ярослав Вус

Голова "Всеукраїнської спілки парамедиків" Ярослав Вус / Фото – фейсбук Ярослава Вуса

Чому діти ведуться на подібні челенджі?

Кандидатка наук, медична психологиня, експертка з психологічної кібербезпеки Наталія Бугайова каже, що підлітковий вік – це складний період, оскільки діти ще емоційно незрілі, вразливі, у них ще не сформовані адекватні моделі поведінки.

Саме у цьому віці діти більш схильні до наслідування і копіювання моделей поведінки певних людей, яких вони вважають авторитетними. При цьому треба пам’ятати про те, що у підлітковому віці найбільш значущою для дитини є оцінка однолітків і авторитет товаришів.

Практикуюча психологиня, психотерапевтка Наталя Ремесник зазначає, що в певний вік діти виходять з-під впливу батьків, а їх авторитет стає меншим – це закономірний етап розвитку. Якщо до 6-7 років на дітей впливає їх базова сім’я, то потім вони "йдуть" у соціум та спілкуються з однолітками.

Відповідно вони починають перебирати модель поведінки однолітків. І чим далі у підлітковому віці, тим більше дитина схильна вибирати собі авторитетів. Особливо, якщо стосунки у сім’ї більш формальні, де мало тепла та довіри й багато звинувачень, наприклад, чи зробив ти уроки, чи прибрав ти у квартирі?
– каже експертка.

Наталя Ремесник, психологиня

Практикуюча психологиня, психотерапевтка Наталя Ремесник / Фото – фейсбук Наталі Ремесник

При таких формальних стосунках діти починають вибирати собі авторитетів. Ремесник зазначає, що і діти, і дорослі зважають на те, що роблять інші. Діти дивляться на своїх ровесників та починають їх наслідувати. Однак, у підлітковому віці критичне мислення ще не розвинуте, бажання наслідувати є, а наслідки не усвідомлюються, бо власний досвід – малий.

Тобто, немає з чим порівняти, що буде зі мною, якщо я з’їм цю подушечку для гелю. Небезпека до кінця не усвідомлюється,
– каже Ремесник.

Як соцмережі впливають в цьому плані на дітей?

Наталія Бугайова розповідає, що діти, перш за все, хочуть бути популярними. Вони готові ризикувати власною безпекою не тільки для того, щоб отримати схвалення однолітків та заради лайків і збільшення підписників, але і за для того, щоб випробувати себе та визначити межі своїх страхів й можливостей.

Слід враховувати особливості дитячої психіки, яка знаходиться в стадії формування, тому підлітки не думають про наслідки власних дій та про небезпеку, на яку наражають себе та навколишніх, коли беруть участь в екстремальних челенджах, та повторюють те, що роблять інші,
– пояснює Бугайова.

Наталія Бугайова, психологиня

Кандидатка наук, медична психологиня, експертка з психологічної кібербезпеки Наталія Бугайова / Фото – фейсбук Наталії Бугайової

Як вберегти від небезпечних розваг дітей?

Наталя Ремесник пояснює, що батьки мають розвивати критичне мислення дитини, щоб вона не вірила у все, що бачить. Зокрема, треба пояснювати дитині будь-які моменти, які їй забороняють. Навіть показувати на прикладі. За словами експертки, чим старша дитина робиться, тим важче їй щось пояснювати та розказувати, навчити вибудовувати причинно-наслідкові зв’язки.

За цей час, якщо створені довірливі стосунки між батьками та їх дитиною, де в сім'ї звикли обговорювати все, де не критикують за все, то дитина може поділитися і не боїться, що її якимось чином будуть оцінювати, а просто приймуть та зрозуміють,
– каже психологиня.

Актуально Правильні заборони: як говорити дитині "не можна", аби не зашкодити

Чим більше довіра в сім’ї, то більше шансів, що дитина поділиться з батьками та захоче обговорити це. У випадку, коли дитина прийде до батьків та розкаже про челендж у соцмережах, то батьки мають спокійно пояснити, що це небезпечно для здоров'я, що можна отримати хімічний опік

Діти в будь-якому випадку будуть сидіти у соцмережах, бо це наше життя. Це наша вже реальність. Просто треба зробити цю реальність більш безпечною для них. Так, як ми вчимо безпеки на вулиці, як спілкуватися з незнайомцями, як себе вести, – так само нам треба вчити їх як поводитися у соціальних мережах. Це елементарні базові правила, які дитина має засвоїти,
– додає Ремесник.

Наталія Бугайова зазначає, якщо з дитиною склались довірливі стосунки, потрібно спокійно поговорити з нею про проблеми та небезпеку екстремальних челенджів. Дуже часто діти просто не розуміють, що те, що вони роблять, може мати тяжкі наслідки.

До речі, діти в підлітковому віці не усвідомлюють повною мірою кінцевість життя і більш легковажно ставляться до можливості його втратити. Саме тому їх лякає не страх померти, а, наприклад, перспектива жити з обмеженнями, чи бути прикутими до ліжка,
– наголошує експертка.

При цьому не слід залякувати дитину, тому що це може викликати зворотний ефект і бажання дитини, за будь-яких обставин, вчинити по своєму, чи викличе небажану стресову реакцію. Розмовляти треба спокійно, без зайвих емоційних сплесків та надмірно яскравих "прогнозів". Краще обговорити ситуацію, яка відбулася з кимось і потрапила у мас-медіа, та проаналізувати її разом з дитиною, каже психологиня.

Крім того, якщо дитина вчиняє небезпечні дії та проявляє зацікавленість екстремальними челенджами та розвагами, то є висока ймовірність того, що батьки недостатньо уваги приділяють навчанню дитини правилам психологічної кібербезпеки.