Як вдалося з’ясувати "Слідству.Інфо", ця суперечка – лише верхівка айсбергу у війні за український спирт. У неї втягнуті впливові люди з минулої і теперішньої влади. І "градус" протистояння зростає.
Олексій Сільченков, вже колишній директор Зірненського спиртового заводу. Він не пускає на підприємство представника керівництва ДП "Укрспирт" зі столиці. Сільченкова хочуть усунути з посади, бо завод начебто жене "лівий" етиловий спирт. Через несплату акцизу держава втрачає по 10 мільйонів гривень щомісяця. Офіційно підприємство з 2006 року спирту не виробляє, бо перебуває у стадії банкрутства.
Наступного дня представники "Укрспирту" зупиняють автомобільну цистерну спиртзаводу з речовиною, схожою на етиловий спирт. Вона спокійно подолала пост державної фіскальної служби, хоча без документального погодження її представника за межі заводу не можна вивезти навіть мілілітр спирту. А ще від виробництва необлікованого спирту мали б уберегти ось такі пломби ДП "Укрспирт" та Державної фіскальної служби України. Та все це можна обійти, якщо на кону мільйони.
Аналіз підтвердить, що прозора рідина з цистерни – етиловий спирт. Щоправда, неякісний. А Олексій Сільченков відмовиться спілкуватися з журналістами.
Я з вами не знайомий, не знаю, з ким розмовляю. До побачення!
— сказав Олексій Сільченков.
Етиловий спирт — це так званий підакцизний товар. З пляшки горілки покупець сплачує близько 14 гривень акцизного збору. Цистерна спирту - це 2 мільйони сто тисяч гривень акцизу. На чорному ринку вона коштуватиме вдвічі дешевше – трохи більше мільйона.
Уряд Миколи Азарова своєю постановою ліквідовує державний концерн "Укрспирт" і створює на його базі державне підприємство "Укрспирт". Мета – поява чіткої вертикалі для "підвищення ефективності функціонування державних підприємств спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, вдосконалення системи управління у зазначеній галузі".
Тоді, я вважаю, що це було правильне рішення. Його систематизували. Це монополія держави. Не можуть конкурувати між собою державні монопольні підприємства. Тобто, повинна бути центральна структура, центральне управління і повністю контролювати цей процес,
— каже генеральний директор ДП "Укрспирт" Михайло Лабутін.
Та процес реорганізації йшов мляво. За всі ці роки затвердили лише три передавальні акти підприємств з концерну в державне підприємство. Причина? Фактичний контроль над концерном і над паленою горілкою мав близький до Януковича Юра Єнакієвський. Тоді через необлікований спирт державна скарбниця недоотримувала мільярди гривень шороку. Теперішній очільник "Укрспирту" Михайло Лабутін, який за часів Януковича був заступником гендиректора цього ж відомства, переконує нас, що зміна директора на Зірненському спиртзаводі – це боротьба проти ще одного "тіньового" короля спирту.
Управляла цими заводами група пана Чеботарьова, який на сьогоднішній день перебуває в міжнародному розшуку. У нього є права рука, пан Акименко. Вони управляють цим всім процесом і до сьогоднішнього дня. Теоретично, ми розуміємо, що на інших підприємствах збереглися їхні керівники. Ми готуємося до перевірок, але заводи не працюють. Це Чернігівська область — це їхня вотчина ще з тих часів,
— додав Лабутін.
Андрій Акіменко – колишній податківець. У 2013 році він та Олексій Чеботарьов були співзасновниками ТОВ "Венея". Окрім того, дружина Акіменка, Світлана – разом з Чеботарьовим – досі є співзасновниками ТОВ "А.А.А. і КО". Сам Акіменко про Чеботарьова говорити не захотів.
Михайло Лабутін показує нам смс-повідомлення за підписом "Акім". Каже, воно від Андрія Акіменка: "Якщо хоч на одному заводі будуть директорські зміни, ви прозрієте від інформаційного переполоху. Хотіли, щоб вони: а) зберегли за собою контроль цього підприємства і б) виробництво".
Погрози швидко матеріалізувалися. Нардеп Тетяна Донець подає до фіскальної служби депутатське звернення. На початку листопада та проводить у головному офісі ДП "Укрспирт" обшук. Одночасно проти Лабутіна відкривають кримінальне провадження. Потужна атака – результат зусиль голови чернігівської профспілки підприємців Олени Варнакової. Варнакова стверджує, що Лабутін за кілька місяців обікрав "Укрспирт" на суму 12 мільйонів доларів. Як докази вони наводить інтернет-публікації.
Нардеп Тетяна Донець не захотіла говорити з нами про своє депутатське звернення на основі фактів, знайдених Варнаковою в інтернеті. Цікавим є факт, що Інтернет також рясніє повідомленнями про роман Тетяни Донець з Олексієм Чеботарьовим у минулому. При згадці про його ім’я вона відмовилася продовжувати розмову з журналістом "Слідства.Інфо".
Олексій Чеботарьов — не лише "спиртовий" король. Навесні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков назвав його одним з кураторів "тітушок", який співпрацював з екс-очільником МВС Віталієм Захарченком та організовував викрадення активістів Майдану, зокрема Ігоря Луценка і Юрія Вербицького. За словами Михайла Лабутіна, Чеботарьов і Акіменко вже знайшли собі нових покровителів.
Активіст Ігор Луценко каже, що за дивним збігом обставин ім’я Чеботарьова як імовірного головного організатора його викрадення зникло, коли матеріали слідства про злочин потрапили до суду: "Воно в матеріалах слідства, але воно не було в тих матеріалах, які передані в суд. Тобто вони про них або забули, або вирішили, що вони вже не були учасниками. Десь от в Генпрокуратурі воно загубилося".
До наших рук потрапив ще один документ, який вказує, що боротьба за "Укрспирт" виходить на найвищий рівень. У листопаді Міністр фінансів України Олександр Шлапак попросив Мінагрополітики погодити проект постанови Кабміну про ліквідацію ДП "Укрспирт". Фактично, у Мінфіні лобіюють повернення до часів концерну, коли спиртові підприємства на місцях мали більше повноважень та можливостей.