У місті Рівне місцеві мешканці власними силами зупинили незаконне будівництво у міському парку. Але в інших містах України подібних намагань обійти закон на свою користь немало. Багатоквартирні та комерційні будівлі у Рівному та по всій Україні легалізовують та вводять в експлуатацію попри грубі порушення будівельних норм та обмежень. Для цього треба лише заплатити кому слід.
Приватний архітектор на умовах анонімності розповів, що в Україні практично немає будівництв без порушень.
Державна архітектурно-будівельна комісія закривала очі на будь-які порушення за отримання винагороди по 3-5 доларів за метр загальної площі, – розповідає архітектор.
Його слова підтверджує голова Асоціації працівників будівельної галузі м. Рівне та Рівненської області Ігор Мічуда.
Була приквартирована людина, яка спеціально сиділа. У нас в Рівному така особа вирішувала всі будівельні питання. Він визначав ці корупційні схеми за плут від 3-х до 10-ти доларів за квадратний метр. За ці гроші вводилась у експлуатацію навіть недороблена будівля, – каже Мічуда.
У кожній області України при інспекції була відповідальна людина, яка офіційна не входила в штаб, але вирішувала питання. Саме їй забудовники заносили кошти, які згодом потрапляли в Київ. Така собі грошова піраміда. Донедавна інспекцію Держархбудконтролю очолював Олександр Рибак, син колишнього спікера ВР Володимира Рибака.
У самій інспекції всі звинувачення відкидають і стверджують, що працюють у межах законодавства. А на претензії до її роботи відповідають, що на один район — лише один інспектор, і він не встигає все перевіряти.
В міліції теж кажуть, що їм не відомі факти порушень, з офіційними заявами до них ніхто не звертався.
Але є потужніша структура, яка може цим опікуватись – прокуратура.
Там кажуть — і раді би швидко зупинити незаконне будівництво та захоплення землі, але у всьому винні контролюючі інспекції: екологічна, сільськогосподарська та Державного архітектурно-будівельного контролю, а ще міліція. Прокурори скаржаться, щоб зупинити незаконне будівництво, прокуратурі потрібні результати перевірки всіх цих структур, а вони їх постійно затягують, а тим часом незаконне будівництво триває.
В цій будівельно-корупційній схемі задіяні десятки елементів. Це установи та служби, які видають ті чи інші дозволи. Серед них — депутати місцевих рад, Управління містобудування та архітектури, дозвільні органи комунальних та державних чи приватних підприємств, інспекція пожежного нагляду і суди.