Експертка Центру протидії корупції Галина Чижик розповіла, що для призначення судді Конституційного Суду мали створити незалежну конкурсну комісію, яка б фахово оцінила кандидатів на цю посаду. Зокрема, туди мали б увійти представники громадськості та міжнародні експерти.
Читайте також Зрив реформування: які судді нищать європейський потенціал України
За словами Чижик те, що відбувалося в комітеті парламенту з питань правової політики, аж ніяк не можна назвати конкурсом. Вона зазначила, що один із кандидатів, а саме депутат від ОПЗЖ Юрій Павленко, навіть не має 15 років юридичного стажу.
Це є очевидним фактом, але депутати в комітеті просто закрили на це очі, хоча такий факт є прямим порушенням Конституції,
– наголосила вона.
Як вирішували Конституційну кризу
Як зазначила експертка, коли Конституційний Суд у 2020 році скасував важливі положення закону щодо запобігання корупції, Зеленський звернувся до Венеціанської комісії з проханням допомогти вирішити кризу. Тоді експерти сказали, що найважливішим завданням є забезпечення справедливого конкурсного добору суддів.
"Однак після висновку Венеціанської комісії парламент нічого не зробив для того, щоб вирішити Конституційну кризу", – наголосила експертка.
До теми Скільки Тупицький заробив у січні, поки не ходив на роботу в КСУ: відома сума
Що відомо про Віктора Кичуна
За словами експертки, Кичун – це близький друг Федора Веніславського, який є депутатом від "Слуги народу" та представником президента в КСУ. На її думку, саме це забезпечило йому обрання на посаду. Чижик зазначила, що Кичун разом з Веніславським працював у юридичній академії.
Однак експертка наголосила, що попри незначні доходи, новий суддя КСУ володіє великою кількістю нерухомості та має багато коштовного рухомого майна.
Якби був конкурс і кандидатів оцінювала незалежна конкурсна комісія, то Кичун мусів би пояснювати походження свого майна,
– розповіла Чижик.
Втім експертка додала, що цими фактами ніхто навіть не цікавився.
Читайте також Шансів на позитивне рішення немає, – юристка від ОПОРИ про оскарження Виборчого кодексу
Що цьому передувало
- У жовтні 2020 року Конституційний Суд визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства.
- На онлайн-засіданні Комітету з питань правової політики 13 листопада 2020 року оголосили новий конкурс на вакантну посаду судді КСУ.
- Венеціанська комісія рекомендувала, аби суддів за депутатською квотою обирала кваліфікована більшість.
- Депутати 18 лютого 2021 року призначили нового суддю до Конституційного Суду. Ним став Віктор Кичун, кандидат від "Слуги народу".