Експертка Центру протидії корупції Галина Чижик розповіла, що для призначення судді Конституційного Суду мали створити незалежну конкурсну комісію, яка б фахово оцінила кандидатів на цю посаду. Зокрема, туди мали б увійти представники громадськості та міжнародні експерти.

Читайте також Зрив реформування: які судді нищать європейський потенціал України

За словами Чижик те, що відбувалося в комітеті парламенту з питань правової політики, аж ніяк не можна назвати конкурсом. Вона зазначила, що один із кандидатів, а саме депутат від ОПЗЖ Юрій Павленко, навіть не має 15 років юридичного стажу.

Це є очевидним фактом, але депутати в комітеті просто закрили на це очі, хоча такий факт є прямим порушенням Конституції,
– наголосила вона.

Як вирішували Конституційну кризу

Як зазначила експертка, коли Конституційний Суд у 2020 році скасував важливі положення закону щодо запобігання корупції, Зеленський звернувся до Венеціанської комісії з проханням допомогти вирішити кризу. Тоді експерти сказали, що найважливішим завданням є забезпечення справедливого конкурсного добору суддів.

"Однак після висновку Венеціанської комісії парламент нічого не зробив для того, щоб вирішити Конституційну кризу", – наголосила експертка.

До теми Скільки Тупицький заробив у січні, поки не ходив на роботу в КСУ: відома сума

Що відомо про Віктора Кичуна

За словами експертки, Кичун – це близький друг Федора Веніславського, який є депутатом від "Слуги народу" та представником президента в КСУ. На її думку, саме це забезпечило йому обрання на посаду. Чижик зазначила, що Кичун разом з Веніславським працював у юридичній академії.

Однак експертка наголосила, що попри незначні доходи, новий суддя КСУ володіє великою кількістю нерухомості та має багато коштовного рухомого майна.

Якби був конкурс і кандидатів оцінювала незалежна конкурсна комісія, то Кичун мусів би пояснювати походження свого майна,
– розповіла Чижик.

Втім експертка додала, що цими фактами ніхто навіть не цікавився.

Читайте також Шансів на позитивне рішення немає, – юристка від ОПОРИ про оскарження Виборчого кодексу

Що цьому передувало

  • У жовтні 2020 року Конституційний Суд визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства.
  • На онлайн-засіданні Комітету з питань правової політики 13 листопада 2020 року оголосили новий конкурс на вакантну посаду судді КСУ.
  • Венеціанська комісія рекомендувала, аби суддів за депутатською квотою обирала кваліфікована більшість.
  • Депутати 18 лютого 2021 року призначили нового суддю до Конституційного Суду. Ним став Віктор Кичун, кандидат від "Слуги народу".

ксу
Е-декларування скасували в Україні / Інфографіка 24 каналу