Прийняття цієї норми супроводжувалось певною дискусією серед енергетичної спільноти щодо можливої шкоди для загального інвестиційного клімату в країні від запровадження такої норми, але ні для кого не було секретом, що за лаштунками дискусії стояла цілком конкретна олігархічна група власників "сонячної імперії" в Україні – братів екс-регіоналів Клюєвих – найближчих соратників Віктора Януковича.
Для них за часів президента-утікача любіювалися на законодавчому рівні якнайсприятливіші умови ведення бізнесу. Компанія Activ Solar, яка раніше належала братам Клюєвим, Сергію та Андрію (екс-голові Адміністрації Президента), а згодом була переоформлена на зятя Сергія Клюєва громадянина ОАЕ Каве Ертефая, володіла низкою сонячних електростанцій на півдні України. І цей бізнес був надзвичайно прибутковим, враховуючи те, що в Україні був встановлений найвищий у Європі спеціальний тариф на сонячну енергію.
Іноземні інвестори, які виявляли у той період наміри зайти на український ринок, нарікали на те, що доступ до вигідного тарифу був обмежений вузьким колом компаній.
Тому загальноочевидною для громадянського суспільства стала обґрунтованість і необхідність такого обмеження апетитів сонячним гігантам, які з’явилися в Україні до 2015 року. Разом з тим, для СЕС, потужність яких менша 10 МВт і збудованих після 2015 року, ВРУ залишила стимулюючі тарифи на попередньому рівні, що дозволяло продовжувати хоч і невеликий та все ж приріст генеруючих потужностей СЕС.
Слід зазначити, що не так вже й постраждала від зниження тарифів компанія Activ Solar, – хоча частина з її електростанцій залишилася в Криму, але ті, що розташовані в Одеській і Миколаївській областях, згенерували в 2015 році 2,9 млрд грн доходу, з яких близько 2,5 млрд грн – чистий прибуток. Вся країна бачить, що крупні українські СЕС продовжують приносити доходи. І це незважаючи на те, що на сьогодні одіозні засновники/власники "сонячної імперії" перебувають у розшуку .
Кому ж надходять прибутки успішно працюючого на нашій благодатній землі бізнесу – десятків сучасних сонячних електричних станцій?
Як повідомляють ЗМІ Activ Solar – компанія з українським корінням та штаб-квартирою у Відні – збанкрутувала. Але до процедури банкрутства дійшла компанія вже без основних активів, а саме торік китайська CNBM International вже перебрала контроль над десятьма сонячними електростанціями Клюєвих в розрахунок за борги Activ Solar (ніби-то несплата за поставлене обладнання). І тут починається найцікавіше – крупна державна Китайська компанія CNBM International, виявляється, має цілу низку цілком або частково приватних дочірніх компаній, і саме одна з них, зареєстрована в Сингапурі, з 100% належністю капіталів власнику з ОАЕ, стала на сьогодні власником електростанцій. Як вже згадувалось, Каве Ертефай, на якого були оформлені сонячні активи, також є громадянином ОАЕ.
З доступних для користувача мережі інтернет офіційних джерел (у тому числі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) не вбачається можливість прослідкувати весь ланцюжок власності на чинні і процвітаючі нині крупні українські СЕС, побудовані і активно та неприховано експлуатовані до недавнього часу братами Клюєвими.
Зокрема, цілком закритою є інформація про те, хто ж власне володіє сьогодні дочірньою компанією CNBM International з дубайським капіталом, яка є власником українських СЕС. Не зрозуміло, таким чином, і хто є кінцевим бенефіціаром в усій цій непрозорій схемі, і цілком ймовірно, що гроші, які з легкої руки Януковича потекли свого часу в кишені братів "сонячних магнатів", і тепер ідуть протореними затемненими доріжками, і вочевидь можуть опинятися чи то в офшорах, чи то й не виключено, що в РФ, нинішньому прихистку втікача екс-президента і його поплічників.
5 квітня Інтерпол оголосив у розшук братів Клюєвих. 26 лютого 2014 року щодо Андрія Клюєва і низки інших чиновників режиму Януковича відкрили кримінальне провадження за фактом організації умисних вбивств під час протестів у листопаді 2013-лютому 2014 років. 4 березня 2014 року Клюєва оголосили в розшук. 3 червня 2015 року Верховна Рада розглянула подання ГПУ, зняла недоторканність і дала згоду на залучення до кримінальної відповідальності народного депутата Сергія Клюєва.