Про конфіскацію і повернення до бюджету вкрадених Януковичем 1,5 мільярда доларів генпрокурор Юрій Луценко звітував торік навесні. Проте, днями "Українська правда" оприлюднила декілька фактів, які свідчать: конфіскація – мильна бульбашка, а процес повернення офшорних коштів проводили з порушеннями і це легко довести у суді.
Читайте також: Українці віддаватимуть гроші, які колись в них же вкрали, – Фірсов про "гроші Януковича"
Сам факт секретності, відсутності домовленості у цих офшорах про те, що відбувається процес над їхніми грошима з точки зору міжнародних стандартів – грубе порушення права на правосуддя,
– сказала виконавчий директор Центру протидії корупції Дар'я Каленюк.
Свого часу текст рішення Краматорського районного суду щодо конфіскації засекретили та оголосили державною таємницею. Нині ж "Українська правда", посилаючись на розслідування телеканалу "Аль Джазіра", оприлюднила документ. Більша його частина, виявляється, є публічною, за винятком інформації, яка стосується причетності компанії ІСU, через яку і відмивали гроші.
Ця компанія має безпосереднє відношення до Президента Порошенка. Макар Пасенюк – один із співзасновників компанії, він є фінансовим консультантом Порошенка. Це викликає багато запитань щодо об’єктивності слідства,
– головний редактор видання "Українська правда" Севгіль Мусаєва-Боровик.
Грифом "цілком таємно" Генпрокуратура намагались приховати свою бездіяльність та причетність високопосадовців – кажуть у Центрі протидії корупції. Тож головним фігурантом справи зробили екс-директора компанії "Газ України-2020" Аркадія Кашкіна, який зізнався, що відмивав гроші для втікачів Януковича і Курченка.
Спецконфіскацію вже оскаржують в українських судах компанії – власники активів. Європейський суд з прав людини може скасувати вирок і українці повертатимуть гроші. Щоправда, не Януковичу, а новим власникам офшорів. Зокрема, нардепу-втікачу Олександрові Онищенку та бізнесмену Павлові Фуксу, яким належить один з офшорів.
Більше того, у Центрі протидії корупції з’ясували: частину конфіскованих грошей, а саме 800 мільйонів доларів, які обіцяли спрямувати на потреби фермерів, витратили на прямі дотації бізнесмену і товаришу президента Юрієві Косюку.
Справа вже обернулася гучним скандалом для Генеральної прокуратури. На екстреному брифінгу в ГПУ заявили, що поки що не можуть підтвердити або спростувати достовірність документа Краматорського суду.
Експерти вже порівнюють конфісковані мільярди Януковича із сумою кредиту від МВФ, на який з нетерпінням чекає Україна. Тим часом, чим обернеться така репутаційна втрата для генерального прокурора, який на всі боки кричить про важливість повернення коштів, поки не відомо.