Місцеві мешканці вже почали її розбирати на дрова. Врятували човен археологи хортицького заповідника. Вони два тижні готували раритет вагою у 3 тони до переїзду у лабораторію музею.

“Перші відомості про нього з’являються ще в XVI столітті і цей тип судна в принципі без суттєвих змін проіснував протягом майже півтисячоліття і дожив до ХХ століття”, - каже генеральний директор Національного заповідника “Хортиця” Максим Остапенко.

Байдак - єдиний човен такого типу, який вдалося врятувати. На думку науковців, його вік значно більший, аніж 2 століття: створений з масивних дошок без жодного цвяха, він втілює в собі ще архаїчні суднобудівні традиції.

“Цивілізація, так би мовити, швидко наступає, і роботи по збереженню і вивченню цих типів суден практично не велася, і на сьогоднішній день в Україні річкових суден дерев’яних, традиційних для України практично не збереглося”, - зазначив Максим Остапенко.

Науковці обіцяють, що за кілька місяців знахідку відреставрують для музейної експозиції, аби згодом здійснити свою мрію про музей вітчизняного річкового та морського судноплавства на Хортиці.