Таку думку сайту "24" висловив політичний експерт Тарас Чорновіл, коментуючи викриття на хабарі в 150 тисяч доларів судді Миколи Чауса.
Судді після реформи Конституції вже не такі недоторканні, як були раніше. Реформа не передбачає повного зняття недоторканності, але є позбавлення недоторканності нефункціональної. Суддя, який, зокрема, збив людину або вбив чи погрожував зброєю, автоматично позбавляється недоторканності. Щоправда. він не несе відповідальності тоді, якщо виніс неправосудне рішення. Але, якщо вдасться довести, що це рішення він ухвалив за хабар, то тоді суддівський імунітет не діє. Не треба ніякої згоди Верховної Ради, – зазначив Чорновіл.
На його думку, найближчим часом процеси по притягненню суддів до відповідальності підуть дуже активно. В той же час, як зауважив політолог, свого часу цілу низку суддів дотиснули, щоб вони написали заяви на звільнення, які роками лежать у Верховній Раді.
"Але парламент через те, що хтось блокує його роботу (до речі, не виключено, що за гроші тих же суддів), не розглядає ці заяви. Загалом суддів, яких треба притягнути до відповідальності, можна умовно розділити так: 50% – за так звані хабарницькі дії, за які уже немає суддівської недоторканності. Ті, хто написав заяви на звільнення – 15%. Решта – ті, з ким проблеми щодо притягнення до відповідності продовжаться", – вважає експерт.
Чорновіл також схвально оцінив ідею спікера парламенту Андрія Парубія щодо скликання позачергової сесії Верховної Ради для розгляду питання про зняття недоторканності з Чауса.
Але є проблема. Депутатів на це засідання ще треба загнати. Краще, щоб на початку наступної сесії парламентарі обрали окремий день, коли б вони займалися тільки звільненням суддів, по яким вже сьогодні Вища рада юстиції ухвалила рішення,
– зауважив він.
Водночас, Чорновіл наголосив, що до того моменту, поки положення про те. що за діяння, не пов’язані з прямою діяльністю судді, не діє імунітет, не вступить у силу, він може покинути країну.
Нагадаємо, 9 серпня НАБУ викрито на хабарі у 150 тисяч доларів США суддю Дніпровського районного суду міста Києва Миколу Чауса. Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький пояснив, що затримати суддю не можна, адже згідно Конституції він має суддівський імунітет.
Суддя взяв відпустку, і, як припускають у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, Чаус може покину країну.