Затоплене зараз поселення Ла-Мармотта приблизно за 30 кілометрів на північний захід від Риму, вперше було виявлено 1989 року, але досліджується дотепер. Село на березі озера існувало в ранньому неоліті, зараз його залишки знаходяться приблизно в 300 метрах від сучасної берегової лінії на глибині 11 метрів.

Дивіться також На пляжі Одеси знайшли візантійську амфору

Що відомо

Текстиль, залишки якого знайшли під водою, робили з рослинних волокон — з льону. Загалом на поверхню витягли 43 фрагменти тканини, 28 фрагментів шнура і два шматочки нитки. Крім того, було знайдено прясельця (тягарці для веретен і простих ткацьких верстатів), 34 цільних дерев'яних інструменти, які, ймовірно, використовувалися під час ткацтва для ущільнення кожного нового ряду нитки, а також шила, шпателі, голки.

Невідомо, чому поселення Ла-Мармотта було закинуте, але можливо, що покинути свої будинки людей змусив раптовий підйом рівня води в озері.

Якою б не була причина, жителі залишили все своє майно, включно з інструментами, посудинами для приготування їжі, та каное,
– пишуть дослідники.

Вивчення розташування тисяч дерев'яних паль показало, що в поселенні було щонайменше 13 житлових будівель. Ці прямокутні будинки мали внутрішню перегородку і центральне вогнище. Вони були від 8 до 10 метрів завдовжки й приблизно 6 метрів завширшки.

П'ять дерев'яних каное, деякі з яких були знайдені поруч із будинками, нині є єдиними відомими екземплярами епохи неоліту Середземномор'я.