Відео, отримане з марсохода, є першим відео знятим на поверхні Марса саме як відео. Відео з Марса які ви могли бачити раніше були склейкою фото кадрів. Ролик демонструє процес спуску та посадки на Червону планету.
Цікаво Perseverance сідає на Марс: усе що потрібно знати про місію NASA на Червоній планеті
З моменту розкриття парашута система з чотирьох камер зняла увесь процес спуску марсохода у кратер Єзеро. Запис проводився у високії роздільній здатності починаючи з висоти в 11 кілометрів над поверхнею Марса. На відео видно розгортання надзвукового парашута (це найбільший парашут, який коли-небудь розкривався на іншій планеті), також видно тепловий щит, що падає вниз. Він захищав марсохід від високих температур під час входу в атмосферу.
Під час спуску видно, як ровер м'яко розгойдується на парашуті, немов маятник. Марсіанський ландшафт швидко змінюється, і потім відбувається дуже м'яка посадка за допомогою гальмівних двигунів.
Схема посадки Perseverance на Марс / Фото NASA
На відео можна побачити масу цікавих деталей, однією з яких є процес роботи автономної системи пошуку місця оптимальної посадки, яка працює на базі штучного інтелекту.
Також зазначимо, що на відео накладено звукову доріжку записану в NASA під час посадки марсохода, коли команда отримувала дані із затримкою в 11 хвилин та 20 секунд (на той момент Perseverance вже впевнено почував себе на Марсі).
Посадка Perseverance на Марс: дивіться відео
Наведений ролик було змонтовано з відеозаписів, зроблених чотирма різними камерами, розташованими на трьох різних компонентах космічного апарату. Дві камери на задній обшивці знімали надування парашута (одна з них вийшла з ладу). Камера на "небесному крані" забезпечувала вид вниз, включаючи верхню частину марсохода, у той час як дві камери на шасі марсохода демонструють виж уверх та вниз.
До теми Марсіанський вертоліт Ingenuity повідомив NASA про справність систем
Аудіозаписи та проблеми з мікрофоном
Мікрофон (їх було два), який прикріпили до марсоходу, не зміг записати звук під час спуску в атмосфері, але інший пристрій зміг пережити високодинамічний спуск на поверхню планети і таки записав звук Марсу. Одразу попередимо, що записи, які отримало NASA це перші в історії записи звуку Марса записані безпосередньо на мікрофон. Раніше звуки Марсу записував також апарат InSight, але для цього він використовував інші інструменти. На записах чути шум марсіанського вітру і механічні звуки роботи марсохода.
- Звук поверхні Марса без шуму марсохода Perseverance:
- Звук Марсу зі свуком роботи марсохода Perseverance:
Нові фото з місця висадки у кратері Єзеро
Perseverance продовжує передавати дані і з кожною годиною ми отримуємо все більше фото, яких вже майже 5000. Усі вони доступні за цим посиланням на сайті NASA. Однак, поки марсохід перебуває на одному місці і триває його підготовка, особливою різноманітністю ці фото не відрізнятимуться. Наразі рекомендуємо звернути увагу на фото кругової панорами Марса у місці висадки апарата – кратері Єзеро.
Панорама Марсу у кратері Єзеро / Фото NASA
- Фото марсохода
Також NASA опублікувала загальний вигляд марсохода зверху, зроблений за допомогою навігаційних камер 20 лютого 2021 року. Це фото зафіксувало складений маніпулятор і дає гарне уявлення про закріплений на ньому планетарний прилад для рентгенівської літохіміі (PIXL). PIXL – це рентгенофлуоресцентний спектрометр для визначення дрібномасштабного елементного складу поверхневих матеріалів Марса, розроблений і вироблений для місії Національним космічним інститутом в Технічному університеті Данії (DTU Space).
Також на обох фото видно мітки для калібрування кольорів і градацій сірого. Команда використовує ці дані для калібрування отриманих з Марса зображень, щоб пристосуватися до змін яскравості і концентрації пилу у атмосфері протягом дня.
Зображення марсохода Perseverance / Фото NASA
Якщо пропустили Perseverance здійснив успішну посадку на Марс: перші фото з поверхні
- Фото зони висадки з орбітального зонда
Окрім зображень зроблених марсоходом також були опубліковані кілька фото, зроблених з орбіти камерою HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), яка перебуває на борту апарату MRO (Mars Reconnaissance Orbiter – марсіанський розвідувальний супутник). На першому фото зеленою точкою позначено місце, де марсохід приземлився в кратері Єзеро, а на другому фото, зробленому 19 лютого тію ж камерою, при бажанні можна розгледіти різні компоненти системи посадки місії Mars 2020, які дозволили марсоходу безпечно дістатися до поверхні планети.
Фото місця посадки Perseverance зняте зондом MRO / Фото NASA