Одні "заспокоюють" активізацією традиційних сезонних вірусів, інші згадують про каліфорнійський A/H1N1, хтось взагалі лякає появою нових ще небезпечніших штамів. Втім, медики усіх рівнів сходяться в одному - небезпека перевищення епідеміологічного порогу щодень реальніша.

За статистикою Міністерства охорони здоров’я - з початку вересня кількість звернень хворих з гострими респіраторними вірусними інфекціями та грипом збільшилася майже вдвічі - з 26 до 47 тисяч осіб. Медики кажуть, 2009 року картина була приблизно такою ж, як і зараз, а вже наприкінці жовтня минулого року почалися перші смерті через пневмонію.

"Віруси грипу нікуди не зникають, вони мутують, вони приходять до нас щороку. І через рік, і через 2 роки грип до нас буде приходити. Поки більшість населення не перехворіє на гри - грип нас не залишить у спокої. Це ми повинні зрозуміти щодо грипу. В даному випадку, коли людина хворіє, то ви прекрасно розумієте, тут як гусарська рулетка - хто потрапить в ускладнення, хто помре ми не знаємо", - каже доцент кафедри інфекційних захворювань КМАПО ім. П.Л. Шупика Федір Лапій.

У МОЗ натомість заспокоюють - минулорічна складна ситуація не повториться. Необхідні лікувальні та профілактичні препарати вже надійшли до усіх регіонів. За підрахунками міністерства, їх кількість на 40% більша, ніж торік.

"Ми нині готові до прийняття хворих з грипом, ми нині готові до прийняття хворих з ускладненнями грипу. Ми маємо достатню кількість лікувальних засобів в усіх установах. Проблеми з вакцинами немає. Її досить, в достатній кількості у всіх аптечних закладах, і у всій аптечній мережі і аптечних складах. Ми маємо її в достатній кількості і хворі її будуть отримувати безоплатно", - каже міністр охорони здоров'я України Зиновій Митник.

Щоправда, в реальності ситуація дещо інакша. Якщо аптечні мережі, навчені досвідом дефіциту 2009-го, дійсно запаслися ліками, то державні лікарні та поліклініки досі чекають на надходження протигрипозних вакцин. Деякі, не отримують її вже по кілька років.

"Профілактичні щеплення проти грипу потрібно проводити, але у нас зараз нажаль відсутня вакцина. Ми дали заявку про поступки вакцини, але вона нам поки не поступає. Ми чекаємо, може нам ще дадуть цю вакцину", - каже лікар-імунолог Міла Романюк.

Тож, єдиним виходом для українців, які наважилися на вакцинацію, залишаються приватні клініки. Щоправда, на відміну від державних, за вакцинацію тут доведеться викласти від 100, до кількох сотень гривень. Та медики запевняють - процедура дійсно необхідна і цілком безпечна. Адже віруси грипу щороку мутують, тож складають серйозну небезпеку здоров’ю людини. Найбільш уразливими групами є діти та студенти, у небезпеці і дорослі, які щодня спілкуються з великою кількістю людей.

"Цього року немає проблеми з вакциною. Вакцина цього року містить штами вірусу сезонного грипу і пандемічного грипу. Якщо минулого року потрібно було зробити 2 щеплення, то цього року все входить в одну вакцину. Перш за все вибирати лікаря, якому ви довіряєте, вакцинуватися в той момент, коли ви здорові, тобто, без загостренням вірусних захворювань або без гострого захворювання", - каже імунолог Тетяна Петровська.

Втім, попри аргументи медиків і державних, і приватних клінік, аншлагу під кабінетами за щепленням немає. Лише один з чотирьох українців - наважується на процедуру.

За різними прогнозами, на грип цього сезону перехворіє від 3,5 до 8 мільйонів українців, минулоріч занедужали 7 мільйонів осіб. Вже зараз медики радять не втрачати пильності і не лінуватися зайвий раз відвідати лікаря, прослуховувати легені і бронхи, пити вітаміни та тримати ноги в теплі. За даними МОЗ, станом на середину жовтня в Україні не зафіксовано жодного випадку захворювання на пандемічний грип та жодного летального випадку серед хворих на грип.