Попри поганий стан здоров’я Блаженніший йшов у відставку з усмішкою.
”В Америці є ті славні оперетти, мюзикли, і є такий: який мав дуже цікавий титул "Зупиність світ, я хочу висідати". Так от я висідати не хочу, хоча я висідаю урядово, але я не висідаю як член свого народу і своєї церкви”, - каже архієпископ-емерит Блаженніший Любомир Гузар.
Любомира Гузара проводжали оплесками. 77-річний кардинал, уродженець Львова, очолював Українську-греко-католицьку церкву протягом 10 років. Його називають одним із найавторитетніших релігійних діячів України. Відтак зречення Блаженнішого не могло залишитись непомітним для інших конфесій.
”Глобально майже нічого не змінилося за ці 10 років, а якщо брати просто ці 10 років, то ми бачили людину, яка говорила те, що думає, ми бачили людину, яка фактично не провокувала конфліктів”, - каже речник УПЦ МП Георгій Коваленко.
”Між нашими церквами як були і під час управління Любомира Гузара. І я подіваюсь що його наступник, який буде обраний в недовгому часі, він думаю продовжить яку вів і кардинал Гузар”, - каже речник УПЦ КП Євстратій Зоря.
За 10 років головування у Греко-Католицькій церкві Любомир Гузар об’єднав монаші чини, прихильно ставився до різних конфесій. Його визнають духовним лідером України не лише християни, але й юдеї та мусульмани. Ще одним досягненням кардинала експерти називають приїзд до України Івана Павла II.
”На Блаженнішого лягла відповідальність разом з римо-католицькою церквою правильно це організувати. І організовано було просто чудово. І Ватикан довго потім згадував цей прекрасний візит”, - каже віце-ректор Українського Католицького Університету Мирослав Маринович.
Чи не найбільше головування Гузара запам’ятається поверненням митрополії УГКЦ у Київ. Після вигнання митрополичі палати два століття знаходилися у Соборі Святого Юра у Львові. З 2001 року тут мешкав і Блаженніший Любомир.
”Зі Львова у столицю свою резиденцію Любомир Гузар переніс у 2005-му. Зараз вона знаходиться у селищі Княжичі під Києвом. Втім вже по завершенні будівництва Патріаршого собору Воскресіння Христового центр греко-католицької церкви переміститься сюди. Відбудеться це не раніше 2013 року і вже під керівництвом нового Верховного Архієпископа Києво-Галицького”, - каже журналіст Ярослав Кречко.
Нині повноваження предстоятеля тимчасово перебрав на себе Архієпископ Ігор Возняк. Однак остаточне рішення винесе Священний Синод, на який за 2 місяці з’їдуться єпископи з цілого світу. Серед претендентів на спорожніле крісло експерти називають "сірого кардинала" та праву руку Гузара отця Богдана Дзюраха, Владику Ігоря Возняка, єпископа Йосифа Міляна чи ж ректора Католицького Університету Бориса Гудзяка.
”Для того, щоб бути спадкоємцем Гузара як мінімум треба прожити таке життя як він прожив. Я думаю, що жоден вже не зможе пройти той шлях, який пройшов сам предстоятель”, - каже релігієзнавець Людмила Филипович.
”Він хоче щоб церква була насамперед церквою - але не факт що єпископат оборе людину яка поділяє цей погляд”, - каже президент Української асоціації релігійної свободи Віктор Єленський.
Чи не головна настанова від Гузара своєму наступнику - зберегти єдність церкви. Науковці переконують, хто б не очолив греко-католиків після Блаженнішого зробити це буде складно.
“З’явилося декілька відцентрових рухів всередині цієї церкви, при цьому наскільки мені відомо вони не ініційовані самими віруючими цієї церкви - це інодержавні і іносоціальні впливи”, - каже релігієзнавець Людмила Филипович.
Однак саме те, що зерна розколу греко-католикам хочуть посіяти ззовні, вони навряд чи проростуть, переконують фахівці. Мовляв, третя за чисельністю церква України є настільки соборною та потужною, що розбрату між 5,5 мільйонами вірян чекати не доводиться - незалежно від того, хто стане патріархом за 2 місяці.