Привітавшись з Януковичем рукою на якій був японський годинник вартістю 200 гривень Чавес не довго шукав теплих слів - одразу перейшов з колегою на "ти" і завів спільну мову про нафту. Колега - не заперечував.
”Україна почне видобуток нафти і газу на території Венесуели і це питання буде одним з пріоритетних у наших стосунках”, - каже Президент України Віктор Янукович.
У свою чергу, венесуельці у планують постачати свою нафту до Білорусі через Україну нафтопроводом "Одеса-Броди".
”Ми будемо її транспортувати стільки, скільки надходитиме до чорноморських портів України. Сьогодні ми транспортуємо цю нафту в цистернах, але найближчим часом перейдемо на транспортування по нафтопроводу. Вирішення цього питання для Білорусі ніяк не суперечитиме інтересам Росії”, - каже Президент України Віктор Янукович.
”Якщо я б навіть подумав, на хвилинку уявив собі, що угода з Білоруссю чи ймовірна угода з Україною була б для когось загрозою, ми б такі ініціативи не приймали”, - каже Президент Венесуели Уго Чавес.
Транспортування венесуельської нафти через України триває з червня цього року. Щомісяця 2-3 танкери з нафтою приходять до українських портів. Залізницею вже встигли перекинути понад мільйон тонн нафти.
“Це достатньо вигідні та цікаві для нас контракти, тому що це збільшення вантажопотоку через територію України. Ми їм зробили достатньо великі знижки портових зборів, і ми їм зробили достатньо великі знижки на залізно-дорожній тариф, тобто ми збільшивши об’єм, залізна дорога все рівно буде отримувати великі прибутки”, - каже віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв.
”Зважаючи на те, що українська нафтотранспортна система завантажена менше, ніж на 25% своєї вхідної потужності, Україна має, може, один з останніх шансів, а може й останній шанс в решті-решт створити хоч якусь альтернативу завантаження своєї нафтотранспортної системи і створити новий потік”, - каже експерт з питань енергетики Олександр Тодійчук.
За планом білорусів через Україну має проходити від 4 до 5 мільйонів тонн нафти щороку, ще 5 мільйонів тонн - через Прибалтику. У свою чергу, експерти вітаючи такі ініціативи, зауважують, - головне, аби вони не переходили у політичну площину.
”Якщо вони зосередять увагу на економічних проектах, то це цілком може відповідати нашим національним зовнішньополітичним відносинам. Але, ще раз підкреслюю, варто уникати якихось двозначних ситуацій, які стосуються тих чи інших міжнародних питань в контексті наших відносин з Венесуелою“, - каже політолог Володимир Фесенко.
Та уникнути двозначних ситуацій не вдасться, переконують в опозиції. Мовляв, із цим візитом Віктор Янукович вже показав, хто його справжні друзі.
”Це мова сигналів, мова жестів, тут жест є зрозумілий, бо він носить, я би,навіть,сказав, неприхований такий ну туповатий характер. Я би сказав, знаєте, показали дулю Вашингтону”, - каже народний депутат, НУ-НС Роман Зварич.
Окреслив коло своїх друзів і венесуельський президент. Під час ознайомлення з українським літаком "Руслан" на заводі "Антонова", він навіть запропонував всім їм разом стрибнути з парашутом. Серед потенційних друзів-папрашутистів наші сусіди - Володимир Путін, Дмитро Медведєв, Олександр Лукашенко та президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад. З легкої руки Уго Чавеса тепер серед цієї теплої компанії і Віктор Янукович.
“Америці та Європі взагалі-то всерівно до тих пір поки ми не переходимо ту межу, яка для них болюча, а ця межа лежить в площині воєнного співробітництва. І от, якщо Україна сама не проявила в даному плані ініціатив на рахунок узгодження зі своїм стратегічним партнером своєї позиції на рахунок нафти та газу венесуельського, нафти венесуельської, що шкодить на пряму інтересам Росії, тут звичайно можуть виникнути питання”, - каже директор Українського філіалу інституту країн СНД Владимир Корнилов.
І у Росії таки питання виникають. Втім, запевняють, суто технічні. Мовляв, українськими трубами вже йде на експорт російська та казахська нафта і надійний транзит ще до 10 мільйонів тонн на рік з Венесуели викликає занепокоєння.
”Нам би хотілося для того, щоби ми могли гарантувати технологічну стабільність роботи нафтопроводу”Дружба” в цілому, в тому числі по прокачці існуючого об’єму російської та казахстанської нафти в Європу, щоби ці консультації по аверсному режимі роботи трубопроводу “Одеса-Броди” з нами просто в технологічному аспекті консультувалися”, - каже міністр енергетики РФ Сергій Шматко.
”Ми вільні вибирати маршрути, які економічно вигідні для нашої держави та її контрагентам, точно так як і російські партнери. Тому будь-які питання ми вирішуємо компромісом, але тим не менше на перше місце ми ставимо свої національні інтереси”, - каже міністр палива та енергетики України Юрій Бойко.
Дружба з Венесуелою в енергетичній сфері може компенсувати втрати, які понесе Україна за рік-півтора, коли Росія запустить в роботу нову чергу Балтійської трубопровідної системи, - прогнозують експерти. Та не відомо, чим відгукнеться така дружба для України в геополітичному контексті.