Проконтролювати хід голосування до парламенту прибув прем’єр-міністр Микола Азаров. Але у депутатів, питань до нього не виникло. Опозиції взагалі практично не було у залі під час голосування. Свої претензії вирішили вилити одразу пресі, бо у сесійній залі слухати немає кому.
"Це бюджет провалу, і наша фракція умисно не брала участі в розгляді, оскільки ми знали план розгляду по якому бюджет розглядався не постатейно а в цілому. Наші найгірші прогнози виправдалися - ми побачили бюджет країни який не обговорювався, який не мав можливості ніякого поліпшення", - каже народний депутат, БЮТ-Батьківщина Сергій Соболєв.
"Ви знаєте, що бюджет ніколи не буває хорошим, завжди є люди, які говорять, що їм щось недодали - особливо це видно по тих істериках, які влаштовуються в залі - і коли певні люди виходять і влаштовують такі істерики, то зрозуміло, що в якихось бюджетах у них були більше інтересів чим в тому, який формується на наступний рік", - каже лідер фракції ПР у парламенті Олександр Єфремов.
Тож, істерики зайві, кажуть в коаліції, адже в держбюджеті суттєво збільшено видатки на розвиток регіонів, охорону здоров’я, друк підручників та програму "Шкільний автобус". Пощастило і молодим сім'ям.
"В 2011 році суттєво зросте допомога при народженні дитини. До кінця 2011 року у порівнянні з 2010 роком вона зросте майже на 60%", - каже міністр фінансів України Федір Ярошенко.
Окрім молодих батьків, більше бюджетних коштів наступного року отримають і силові структури. Зокрема видатки на Міністерство внутрішніх справ зростуть на 2 мільярди гривень, на Генеральну прокуратуру - на 1 мільярд у порівнянні з поточним роком. Служба безпеки отримає додатково 500 мільйонів.
Не забули і про решту держслужбовців. Хоча загалом чиновників поменшає, а видатки на них зростуть. Лише на лікування планується витратити на 200 мільйонів гривень більше ніж цього року. Схожі приклади вже є у нещодавній світовій історії, - кажуть експерти.
"Фактично це повністю корумпована система, це напіввійськовий кримінальний режим, поліцейський, ну, там генерали стоять на чолі – ну, але це немає значення чи бандити-олігархи стоять, чи генерали-бандити стоять, отже ми фактично рухаємося по моделі Бірми", - каже гендиректор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.
Та більше експерта непокоять цифри. Так, збільшення мінімального прожиткового мінімуму та заробітної платні, які є базовими показниками для розрахунків розміру інших соціальних виплат, передбачене на рівні річної інфляції. Тож реальні виплати не зростуть протягом року. На цьому фоні передбачається збільшення пенсійного віку для жінок. І на додачу 40 мільярдів гривень дефіциту державного бюджету. Тож більшості громадян працювати доведеться більше, а отримувати менше. В іншому разі, або дефолт країни або нові борги у 2011 році.