Зі слів прем’єра Миколи Азарова, основною новацією кодексу є значне скорочення податкового навантаження на бізнес. Глава уряду вихваляється, мовляв, податки в Україні тепер будуть практично найнижчими у Європі. А це пряма дорога до залучення інвестицій.
В цілому, за словами політика, документ досить ліберальний. Відтак, на першому етапі впровадження податкової реформи бюджет країни втратить понад 4 мільярди гривень. Однак надалі автори податкової реформи очікують компенсацій за рахунок детінезації економіки. Кажуть, сприятиме цьому запровадження нульової ставки на прибуток для малого бізнесу на 5 років, для готельної та легкої промисловості - на 10.
Є в документі й досить незвичні норми. Наприклад, заборона на ввезення секонд-хенду. Утворену нішу урядовці сподіваються заповнити продукцією вітчизняної легкої промисловості. Повернуто до кодексу і податок на нерухомість. Спокійно спати можуть власники 40 метрів квадратних на душу, чи помешкань площею менше 100 квадратних метрів на сім’ю у місті та 200 - у селі. Кожен зайвий "квадрат" коштуватиме 10 гривень.
"Ми подивимося наскільки обтяжливою буде ця норма. Якщо не дуже обтяжлива - може і збільшимо трішки. Зробимо її менш м'якою. Але ясно, що ця норма в найближчому майбутньому не буде поширена на людей, які живуть в стандартних квартирах", - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Ще одне нововведення - п’ятивідсотковий податковий збір з прибутку з депозитів. Однак, він торкнеться тільки тих, у кого вклад перевищує 200 тисяч гривень. За підрахунками прем’єра, такими сумами володіють близько 5% українців. А от що скасують - так це ринковий збір, податки на рекламу та транспорт.
"Тобто, платить той, хто їздить. У вартість бензину вже закладений акциз, якого повинно вистачити на утримання доріг і будівництво нових доріг. Підвищення і зниження цін на бензин - це більше ситуація зовнішніх ринків", - каже віце-прем’єр-міністр України Борис Колесніков.
Крім того, Податковий кодекс гарантуватиме автоматичне повернення ПДВ. Якщо ж виникне затримка, то з першого січня наступного року, держава сплачуватиме штраф у розмірі 120% облікової ставки НБУ. Звільняються від податку на додану вартість операції з металом, зерновими, технічними культурами і лісом.
Загалом експерти оцінюють документ на 7 з плюсом за десятибальною шкалою. Кажуть - разом із революційними є відверто насторожуючі норми. Як приклад: на єдиному податку підприємці зможуть працювати при річному обсязі виручки до 300 тисяч гривень. Нині "спрощенці" можуть заробляти на 200 тисяч більше.
"Це звичайно, дуже мало. І в результаті якби в нас не почалися в кінцевому результаті "маскі-шоу", які мали місце в кінці 90-х років. І ми знаємо, що "Атас! Податкова!". Цього треба боятися", - каже президент спілки орендаторів і підприємців України Віктор Хмільовський.
Ласі до критики "новоспеченого" документу опозиціонери. Кажуть: в черговий раз уряд намагається підлаштувати чинну систему під потреби влади. Тому, ні про яку податкову реформу взагалі не йдеться.
"Відсутні і податкові канікули, відсутні якісь реальні пільги для малого і середнього бізнесу. В той же час він просто "підмарафєчєн". Деякі одіозні позиції, як то обшуки без попереджень - зняті. Але ж це не вирішує питання", - каже член опозиційного уряду Олександр Турчинов.
Дати "путівку в життя" Податковому кодексу повинна Верховна Рада. Опозиціонери сподіваються, що матимуть змогу внести правки у документ під час його розгляду на сесії. Разом з тим в уряді констатують: кодекс ухвалять. Відтак, у наступний рік країна увійде з бюджетом, зведеним на основі нових податкових реалій.