Під звуки коляди виганяють злого духа учасники дійства, які приїхали з села Горбова. Там досі передають традиції маланкування та щедрування, а усі костюми придумують та виготовляють власноруч.

Читайте також: Як українці купаються на Водохреще: веселі фото та відео

"Цей фольклор залишили нам діди-прадіди. Як було сто років назад, так і є на сьогодні", – пояснила творча керівниця колективу з села Горбова Марія Буздуга.

Маланкування
Відтворення традицій у Чернівцях

Приїхали також учасники кількох фольклорних колективів із Вижниччини, де є свої традиції – Периберії, тобто переодягання на Маланку. Однак обов'язково повинні бути присутніми основні герої: дід, баба, циган, коза і ведмідь. Для ролі останнього вибирають найдужчого чоловіка. Одягають йому маску та овечий кожух.


Переодягнений у ведмедя

"Цей ведмідь в Маланці вважається одним із найстрашніших та найсильніших персонажів, який відганяє усю нечисть. Ми ніби як теперішня наша поліція, яка нас береже і захищає", – пояснив учасник колективу Юрій Савчук.

Традиція переодягання на Маланку змогла вижити в умовах імперських заборон. Радянська влада заборонила відтворення народних обрядів через релігійне підґрунтя, однак потай люди берегли традицію.

Ми були під Австро-Угорщиною і під Румунією, і Польща, і Радянським режимом. Жодного року такого не було, щоб не переодягались у Вашківці. Я, наприклад, переодягаюсь десь років 50, або і більше,
– керівник колективу "Вашківецької переберії" Орест Сірецький.

Маланкування
Гості свята

"Відвідувачі музею вражені креативом та костюмами. Особливо діти. Люди за цим сумують, вони чекають цього свята цілий рік", – додала відвідувачка Василина Бескоровайна. Цим дійством завершується цикл новорічно-різдвяних свят.