Змалку Воррен Баффет говорив рідним, що досягне значного успіху, інформує 24 Канал. Та його підхід до роботи зовсім не типовий. Зокрема, Воррен Баффет не має калькулятора, а також комп'ютера. Техніка йому не потрібна, адже бізнесмен вміє дивитись у майбутнє, використовувати усі можливості й заробляти на цій унікальній навичці.
Читайте також Джефф Безос – людина, яка вгледіла шанс, щоб перетворити онлайн-магазин на велику корпорацію
Які ж моменти стали знаковими у житті Воррена Баффета та як вони допомогли бізнесмену з нуля побудувати один з найуспішніших холдингів – розповідаємо у новому спецвипуску "Шанс на успіх".
З чого починав Воррен Баффет
Біографія Воррена Баффета бере свій початок в Омасі, що в американському штаті Небраска. Саме у цьому містечку у 1930 році народився майбутній мільярдер. Цікаво, що сталось це у рік обвалу фондового ринку.
Економічна подія повпливала на родину Баффетів. Батько бізнесмена, який був біржовим маклером, втратив роботу. Тоді Воррену був усього 1 рік.
Та Говард Баффет мав невеликі заощадження у банку, тож зовсім скоро він побачив шанс отримувати стабільні прибутки: вклав ці кошти у відкриття інвестиційної компанії. Завдяки рішенню батька родина була забезпечена всім необхідним.
Крім цього, батько завжди був радий, коли його діти навідувались до офісу. Воррен разом зі своїми двома сестрами часто грались з обчислювальною машиною, що там була. Це дуже подобалось Воррену Баффету, адже цифри були його джерелом натхнення.
Я люблю цифри. Вже й не пам'ятаю, коли все почалося. Мені просто подобалось оперувати цифрами. Мої ігри завжди будувались довкола них,
– пригадував в інтерв'ю до біографічного фільму Воррен Баффет.
Другим захопленням майбутнього бізнесмена було читання. Воррен Баффет не приховує: свої перші інвестиційні книги він прочитав в офісі у батька. Поки тато працював, хлопець вивчив усю його професійну літературу та ще у шкільні роки розумів, як працює бізнес.
Перші книги про інвестиції, які я прочитав, стояли в офісі у батька. Доволі скоро я прочитав усі їх, а деякі – по декілька разів… Я обожнював у батьку все і засвоював від нього уроки, сам того не усвідомлюючи,
– ділився мільярдер.
Отже, Говард Баффет дуже повпливав на становлення свого сина, як одного з найуспішніших бізнес-інвесторів усіх часів. Проте не менший вплив мала і матір Воррена. Саме вона більшою мірою займалась вихованням трьох дітей, чудово знала математику й навчала цього нащадків. Водночас Лейла Баффет у своєму характері мала й жагу до конкуренції, що передалось її сину.
"Я був дуже жвавою дитиною, допитливим і наймолодшим серед однокласників, бо “перестрибнув” через клас. Я завжди любив суперництво", – говорив Воррен Баффет.
Білл Гейтс та Воррен Баффет / Фото Getty Images
Перші гроші Воррен Баффет заробив у шкільні роки
Воррен Баффет часто говорив рідним, що буде мільйонером. Проте не всі бачили його задатки інвестиційного генія. Та попри це, Воррен Баффет розвивався і шукав шанс втілити свої ідеї у життя.
У ранньому дитинстві, коли мені було років 7, у бібліотеці я взяв книгу, що називалась "Тисяча способів заробити 1000 доларів". Один зі способів, описаних у книзі, було вимірювання ваги за пенні на механічних вагах. Я сів і підрахував, скільки коштуватимуть мої перші ваги і коли я можу заробити, щоб придбати ще одні… Я почувався, наче Джон Рокфеллер у світі механічних ваг,
– розповідав Воррен Баффет.
Та очікувати просто на шанс бізнесмен не став. Він узявся до справи і почав втілювати бізнес-ідеї в рідному місті. Зокрема, Воррен Баффет купував у магазині газовані напої і потім продавав їх з невеликою націнкою за доставку додому. Коли справа виявилась досить прибутковою, він почав таке саме робити з жуйками, а потім – із газетами.
"Я почав заробляти дуже рано… Насолоджувався цією грою фактично від самого початку, любив бути самим собі босом. Що було найприємнішим у доставці преси: я міг обирати собі маршрут, ніхто не турбував мене о 5 чи 6 ранку. За день я розвозив 500 газет, продавав їх за пенні. Але відсотки перетворювали пенні на більше", – згадував бізнесмен.
Вже у віці 13 років Воррен Баффет заповнив і подав свою першу податкову декларацію.
Воррен Баффет почав працювати ще в шкільні роки / Фото Getty Images
Фіаско з Гарвардом
У шкільні роки Воррен Баффет також зробив перші кроки в інвестування. Зароблені кошти він вкладав в акції та шукав шансу продати цінні папери за більш вигідною ціною. Тому навчання нерідко припиняло бути цікавим майбутньому бізнесмену.
Особливо це загострилось, коли батько Воррена Баффета пройшов до Конгресу США, а родина переїхала з рідної Омахи до Вашингтона. Тоді хлопцю було всього 12 років, він покинув своїх друзів та оселився в мегаполісі, що зовсім його не надихав.
Варте уваги Пеле – легендарний футболіст, який отримав шанс увійти в історію
Проте освіту потрібно було здобувати, в чому Воррена переконав батько. Тож Баффет таки вступив до коледжу й закінчив навчання достроково, завчасно склавши всі іспити.
Я не хотів вступати у коледж: мені було 16, коли я закінчив школу і купував акції. Хочу сказати, що тоді непогано проводив час і не думав, що дійсно чогось можу навчитись у коледжі. Але тато певним чином мене підштовхнув… Я склав усі іспити за 3 роки, бо сильно поспішав і хотів вирватись звідти,
– розповідав Воррен Баффет.
Та сам того не розуміючи, Воррен Баффет торував собі шлях до бізнес-світу. Будучи студентом, він вже непогано заробляв на інвестиціях. Але ніхто не сприймав його як серйозного гравця, тому Баффет побачив шанс це змінити. Він подав заявку на вступ до Гарварду і… зазнав невдачі.
"Я подався до Гарвардської школи бізнесу. Мені сказали, що треба пройти співбесіду недалеко від Чикаго. Я приїхав, зі мною поговорили 10 хвилин, а потім сказали: "Забудьте, ви не будете навчатись у Гарварді". І тоді я подумав: "Який жах, що я маю сказати татові?" А виявилось, що це найкраще, що зі мною сталось", – зазначив він.
Воррен Баффет не вступив до Гарварду, проте отримав шанс повчитись у власних кумирів / Фото Getty Images
Там, де інші бачили невдачу, Воррен Баффет зумів розгледіти інший шанс. Він взяв видання зі списком викладачів у вищих навчальних закладах. І знайшов там авторів улюбленої інвестиційної книги – Бенджаміна Грема та Девіда Додда. Таким чином Баффету випала можливість отримати знання від своїх кумирів.
Обидва професори викладали у Колумбійській школі бізнесу. Тож Воррен Баффет узяв ціль за будь-яку ціну туди вступити. І почав він із досить зухвалого листа, який і допоміг йому виокремитись у списку абітурієнтів.
Дорогий професоре Додд, я, якщо чесно, думав, що ви та Грем давно померли, але оскільки тепер я дізнався, що ви обидва в доброму здоров'ї та викладаєте в Колумбійському університеті, я твердо вирішив туди поступити,
– написав Воррен Баффет.
Саме це рішення було одним із визначальних у житті бізнесмена. Хлопець, який вже досить багато знав про інвестиційний ринок, отримав неймовірно цінні знання від наставників.
Я наче навчався бейсболу у людини, що б'є на 400 ярдів. Він (Бенджамін Грем, "батько" вартісного інвестування, – 24 Канал) справді сформував моє професійне життя,
– згадував Баффет.
Університет дав Воррену Баффету безцінні для інвестування знання / Фото Getty Images
Після закінчення університету Воррен Баффет почав успішно будувати кар'єру інвестора. Він активно шукав акції за заниженими цінами та завдяки вдалим операціям заробляв немало. Проте на цьому зупинятись Воррен Баффет не мав наміру.
Як колись і його батько, талановитий інвестор створив свою компанію. Воррен Баффет упродовж 6 років працював як людина-оркестр: вів податкові декларації для 11 замовників, заповнював кожну квитанцію та займався доставкою акцій для компаній.
З часом він найняв працівників та разом із ними переїхав до більшого офісу в Омасі, де і досі базується Berkshire Hathaway – один з найуспішніших холдингів, заснованих Ворреном Баффетом. Цікаво, що на момент переїзду, а це у 1962 році, компанія вже мала 7 мільйонів доларів інвестицій.
Наразі ж до Berkshire Hathaway входять понад 70 різноманітних бізнесів, які функціонують по окремо та є частинкою великого надбання геніального бізнесмена й інвестора. Щороку вони приносять Воррену Баффету мільйонні прибутки, роблячи американця одним із найбагатших людей світу.
Читайте також Квітка Цісик – співачка, яка дала шанс українській пісні зазвучати за океаном
Отже, історія Воррена Баффета показує, що кожна людина має змогу досягти неймовірного успіху. Головне – знайти справу, в якій людина не лише експертна, але й від якої отримує задоволення, як Баффет від інвестицій. Тільки в такому гармонійному поєднанні можна побудувати бізнес, що прославиться на весь світ.