Щороку 100-200 тисяч людей ідуть через усю Європу до собору святого апостола Якова. Він розташований в іспанському Сантьяґо. Проте далеко не для всіх мандрівників подорож релігійна. Шлях святого Якова – це можливість побачити Європу, яку не знайдеш у туристичних путівниках.

За легендою, нетлінні мощі апостола Якова випадково знайшли в човні на річці. Там і виросло місто Сантьяґо. Християни в першому столітті захотіли на власні очі побачити мощі й ринули до Іспанії. А маршрут, який вони традиційно обирали для подорожі, обріс церквами, монастирями та притулками для перепочинку. Зараз містечка, яким понад тисячу років, йдуть впереміш з лісовими стежками, пагорбами й луками.

Вони розкидані по Польщі, Португалії, Бельгії, Німеччині, Швейцарії та Франції. Стартувати можна в будь-якій з цих країн. Українські туристи навіть проклали маршрут святого Якова з Києва. Правда, до Сантьяґо від нашої столиці шмат гігантський: 4 тисячі кілометрів. Звісно, такі відстані ніхто не проходить: ходу починають із ближчих до кінцевого пункту міст. Найпопулярніше з них – французьке Сен-Жан-П'є-де-Пор. Звідти до Сантьяґо – майже 800 кілометрів.

Читайте також: Чим вражає найбільше портове місто Європи

Спершу через перевал у Піренеях паломники потрапляють в Іспанію. А там маршрут пролягає чотирма містами: Ронсеваль, Памплона, Бургос і Леон. Після нього вже – Сантьяґо. У кожного міста за плечима – мінімум тисячолітня історія. Кожне ревно оберігає власну середньовічну архітектуру. А ще може похвалитися красивими соборами і смачною кухнею. Врешті, втомлених, вас прИйме у свої обійми Сантьяґо.

Подорож закінчується в соборі. Обов'язково відвідайте там месу, під час якої використовують гігантське кадило. А ще виділіть 1-2 дні, щоби походити вуличками давнього й на диво тихого міста. І тільки тоді купуйте квиток додому. Мандрівка до Сантьяґо триває від тижня до місяця. А щоб ніхто не заблукав, дорогою розставлені вказівники, – Каміно де Сантьяґо входить у список спадщини ЮНЕСКО, тож організація опікується маршрутом.

Подорож не дається легко: біль у ногах, втомлені стопи, обвітрена та обпалена сонцем шкіра нагадуватимуть про себе ще кілька тижнів після повернення. Та це не перешкода для паломників, серед яких, до слова, були Пауло Коельо та Стівен Хокінг. Дорогою, долаючи кілометр за кілометром, люди занурюються в глибокі роздуми. Після багатьох годин такої терапії із поїздки повертаються духовно оновленими.