Дігер Микола у підземних просторах Херсона знає кожний закапелок. Показує занедбане бомбосховище, яке півстоліття тому побудували у підвалі одного з будинків міста.
Тут повинен бути запас провізії, який підвозиться після початку дій, повинні бути протигази, аптечки, нари для людей, вода, фекальний бак тощо. Все, що треба для комфортного перебування людей, коли йде бомбування,
— розповідає він.
Одночасно в укриті могли сховатись до 150 осіб. Нині ж вентиляційні труби забиті мотлохом, а евакуаційний вихід – порожніми пляшками. Єдине, що нагадує про колишнє укриття – залишки протигазів.
Володимир сучасного слова «дігер» не знає, але розповідає, раніше й сам вивчав підземний Херсон.
І ми тут лазили, і схованки тут були, і все було розкрито. Та пересічні херсонці нічого не знають про бомбосховища. Там сидять бездомні, безхатченки оце ось у центрі міста,
— згадує чоловік.
У занедбаності укриттів херсонець звинувачує місцеву владу та самих жителів будинків. Дігери погоджуються – більшість укриттів нині в такому ж стані. Та є і виключення: містяни, які дбають про безпеку, почали прибирати свої підвали заздалегідь.
У цій багатоповерхівці гуртом навели лад у підвальному приміщенні та провели інструктаж, як необхідно діяти у разі надзвичайної ситуації.
У звязку із загостренням ситуації на Сході, місцеві чиновники провели інвентаризацію та нарахували 138 захисних споруд, щоправда зізнаються: через відсутність обладнання до використання придатна лише половина. Зразкові вирішили продемонструвати. Приміром це укриття розташоване на території лікарні. Тут все працює як годинник та є необхідні комунікації.
Такі зразкові бомбосховища знаходяться, як правило, на об’єктах господарювання. Цивільним туди зась.
Захисні споруди передбачені для укриття працюючої зміни підприємства на якому вони розташовані. І підприємства у нас віддалені від житлових районів, люди туди просто не добіжать і вони ховаються у підвалах, які визначені на сьогоднішній день,
— прокоментував начальник управління організації заходів цивільного захисту.
За розрахунками чиновників, у підвальних приміщеннях у разі надзвичайної ситуації можуть сховатись близько 150 000 херсонців, ще 20 000 у бомбосховищах, куди ховатись іншій, майже половині, мешканців – невідомо. Самі ж містяни впевнені – укриття їм не знадобиться, проте зізнаються: про всяк випадок цікавляться цим питанням.