Стрічка вийде у програмі "Dokument Utifrån" ("Зарубіжне документальне кіно") 1 травня з назвою "Україна: темний бік революції". Цей намір вже розкритикували деякі шведські журналісти, а 10 громадських організацій написали авторам програми відкритого листа.
"Фільм у стилі Russia Today"
Скандал довкола фільму Морейри виник ще взимку цього року, коли напередодні других роковин трагічних подій на Майдані мала відбутись його прем'єра на французькому каналі Canal+. Тоді показ пропагандистського фільму відбувся попри вимогу України скасувати його.
У своїй документальній стрічці режисер розповідає про вирішальну участь ультраправих, озброєних груп у протестах на Майдані та в сьогоднішній Україні загалом.
Морейра доводить також, що небезпечних українських неонацистів підтримує Вашингтон. Пожежу у Будинку профспілок в Одесі 2 травня 2014 року режисер називає "масовим вбивством, яке вчинили українські націоналісти".
Уже після виходу стрічки в ефір її розгромили критикою самі французькі журналісти, в тому числі і ті, які працюють в Україні.
Поль Гого, який приїхав в Україну у 2012 році і працював у Києві та Донецьку заявив, що здивований фільмом Морейри.
Я, в принципі, дивлюся доволі багато спеціальних розслідувань. Але цей репортаж — це щось неймовірне. Це російська пропаганда, її мета — маніпуляція тими людьми, які схильні вірити в теорії змови, за принципом "всі основні ЗМІ брешуть, а я скажу вам правду",
— заявив журналіст.
Журналіст зробив таку категоричну оцінку: фільм більше підходить не Canal+, а російському Russia Today.
Через кілька тижнів, уже в роковини найкривавіших подій на Майдані, фільм вийшов в ефірі польського каналу TVN24. Однак перед показом глядачів попередили, що ця стрічка контроверсійна.
"Темний бік революції в Україні" побачать шведи
Але повернімось до Швеції і запланованого показу фільму на каналі, який відіграє важливу роль у формуванні громадської думки у країні.
Ось як рекламує "Маски революції" SVT в анонсі на своєму сайті.
Про них знають за різними іменами: "Правий сектор", Азов або "Свобода". Вони серйозно озброєні і часто носять маски. Одні називають їх героями революції. Інші вбачають у цих групах праворадикалів загрозу для демократичного розвитку України,
— інтригує канал.
Далі в анонсі сказано, що озброєні групи радикалів замість воювати у лавах української армії паралельно створили свої батальйони, з якими "намагається воювати сьогоднішня українська влада".
В Одесі у травні 2014 року вони абсолютно безкарно вбили 45 людей. Це масове вбивство проросійських мітингувальників майже повністю замовчали західні ЗМІ,
— йдеться далі.
Таку поведінку західних журналістів пояснюють тим, що революція в Україні має сильну підтримку з боку Вашингтона і відіграє важливу роль у новій "холодній війні" між США і Росією.
Обурення, відкритий лист і петиція
Одними з перших відреагували 10 скандинавських організацій, які написали керівництву програми "Dokument Utifrån" відкритого листа.
Підписанти висловили своє розчарування тим, що SVT, як один з лідерів громадської думки у Швеції, вибрав для показу саме "Маски революції". У зв'язку з цим автори звернення закликали, щоб канал щонайменше виділив ефірний час для дебатів, на яких можна було б аргументами відповісти на найбільш контроверсійні моменти у стрічці.
15 квітня на рішення каналу відреагував шведський журналіст Стефан Улссон, який написав статтю "Змова у кіно незабаром на ваших телеекранах" для видання Svenska Dagbladet.
Є причина вказати, що існує різниця між презентацією спотвореної історії та історії, яка базується на фактичних помилках і фантазіях. Немає нічого поганого в однобоких твердженнях, але ж і вони мали б бути чимось обгрунтованими?
— пише він.
Для того, щоб надати цій ситуації більшого розголосу, автори відкритого листа створили також електронну петицію до каналу. Керівництво програми поки що не дало відповіді про можливість проведення відкритих дебатів щодо скандального фільму. Підписати петицію можна тут.