Тепер інформація про забруднення з десятків постів в режимі он-лайн надходитиме в оперативно-диспетчерські центри.
"Легким натисканням миші ми клікаємо на це місце, ми бачимо потужність дози випромінювання, скільки прокачено повітря, який напір в міліметрах ртутного стовпа, тобто все є тут - і про вимірювання, і про технічний стан цього посту контролю, всього обладнання", - каже заступник гендиректора корпорації "Укратомприлад" Сергій Тюмаков.
Фахівці кажуть, подібна система була на горезвісній "Фукусімі". Інженер Едуард Федорчук - один з тих, чия робота - стежити за рівнем радіаційного забруднення. Переконує, алгоритм дій у разі позаштатної ситуації нове обладнання не змінило.
"В першу чергу я ставлю своє керівництво і диспетчерів зони, ну адміністрацію зони відчуження, інформується також санітарно-епідеміологічна служба", - каже інженер 2-ї категорії Едуард Федорчук.
Чи не основна перевага нової системи, переконують фахівці, - вона дозволяє прогнозувати розвиток ситуації у випадку аварії, зокрема напрямок радіаційного забруднення. Європейські чиновники капіталовкладенням у спільну безпеку схоже задоволені.
"Це означає, якщо я тут, то Європейський Союз тут. В принципі у нас дуже добре співробітництво і ми сподіваємось у такому темпі і таким же чином співпраця розвиватиметься й надалі", - каже посол Єврокомісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.
Остаточні висновки про якість роботи системи, зазначають фахівці, будуть готові через 2 роки. Чиновники ж переконують, на стадії проектування усе врахували.
"Корективи скоріше всього будуть вноситись технологічні і ті, які морально застарілі, будуть замінюватись новими, але те, що система ця буде працювати на 101 відсоток - я в цьому не сумніваюсь сьогодні", - каже міністр з надзвичайних ситуацій України Віктор Балога.
101 відсоток роботи системи радіаційного контролю у Чорнобильській зоні відчуження коштував 2 мільйони євро. Фахівці переконують, для України - проект унікальний - інші вітчизняні АЕС такого обладнання не мають.