Усіх їх об'єднує сміливість у прагненні створювати майбутнє своєї мрії. Й саме їм 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot присвячує новий спецпроєкт – Brave Inventors.

До теми 2 000 доларів можуть врятувати життя: як підтримати проєкт "Хрущ" на платформі Brave Inventors

Ми познайомимо вас із людьми та їхніми винаходами, які сьогодні спрощують життя наших захисників, посилюють фронт та вчать ефектно перемагати російського агресора на полі бою. У сьогоднішньому випуску – екскурсія у школу пілотування дронів для військових UA Drone School та розмова із її співзасновником Дмитром Мазуренком.

UA Drone School: з чого усе почалося

Зараз UA Drone School вчить проводити розвідку, коригувати вогонь артилерії й знищувати ворожу броньовану техніку. Майбутні оператори отримають тут не лише навички пілотування, але й теоретичні, практичні й технічні знання, які допомагають забезпечити безпеку пілота й успішно виконувати бойові завдання.


UA Drone School навчили керувати дронами близько 500 учнів / Фото Shutterstock

Важко повірити, що ще минулого року засновники проєкту були зовсім не пов'язані ні з дронами, ні з військовою справою. Утім, все змінилося з початком повномасштабного вторгнення Росії. Вже на початку квітня троє друзів, розуміючи, що перемога здобувається, зокрема, у повітрі, а дрони надають Збройним Силам України величезну перевагу, почали працювати над запуском спеціалізованої школи для пілотів безпілотників.

У нас вже було багато друзів, які були на цей момент у війську. Вони сказали, що є потреба у навчанні пілотів. Плюс, багато військових, яких призивають на фронт взагалі ніколи в житті не бачили дронів. А вони зараз потрібні для всіх родів військ. В будь-якому такому тактичному відношенні – без них нікуди,
– розповідає Дмитро Мазуренко.

Він пригадує, що до кінця квітня у їхнього невеликого об’єднання вже все запрацювало. Сьогодні ж їм вдалося навчити керувати дронами близько 500 військових.

Щоб заручитися підтримкою однодумців й масштабувати проєкт, UA Drone School доєдналися до онлайн-експо Brave Inventors створене компанією Cosmolot.

Ми розуміємо, що поточна війна – неймовірно динамічна і вимагає від нас постійно вигадувати щось нове. На жаль, наш ворог досить сильний, досить підступний і сам постійно вигадує щось нове. Вони теж швидко вчаться, а ми повинні бути швидші за них. Крім використання існуючих інструментів з цивільного ринку треба вигадувати нові засоби й схеми як ефективно їх знищувати,
– пояснює Дмитро Мазуренко.

Так, паралельно із навчанням операторів дронів, засновники школи розпочали роботу над новим проєктом – винаходом, який посилює ефективність атак дронів-камікадзе. Українські безпілотники будуть значно сучаснішими і потужнішими, аніж іранські. Головною ж відмінністю стане те, що призначення такого озброєння буде виключно військовим, для роботи по мілітарних цілях. Саме цю ініціативу UA Drone School можна вже сьогодні підтримати на платформі Brave Inventors.


Засновники школи розпочали роботу над винаходом, який посилює ефективність атак дронів-камікадзе / Фото Shutterstock

Чи можливо опанувати дрон за 4 дні

Насамперед важливо розуміти, що таке навчання – це складний та комплексний процес. Відтак його довірили професіоналам. Викладачі та інструктори UA Drone School – це військовослужбовці, які мають потужний бойовий досвід. Саме вони підготували майже півтисячі операторів дронів, які зараз ефективно виконують завдання на полі бою.

Зараз вони "прокачують" пілотувальні навички нових учнів, розвивають їхню моторику та викладають теоретичну базу, наприклад, як прошити дрон, щоб його було менш помітно.

В нас тут упор йде на когнітивні навички. Ми доносимо людям, як правильно планувати місію, як не втратити дрон, як, перше за все, зберегти своє життя,
– розповідає співзасновник UA Drone School.

Він зазначає, що не всі учні розуміють, що не можна запускати коптер відразу з-під ніг та на велику висоту. Адже навіть, використовуючи всі засоби прошивки, які роблять дрон менш видимим для аероскопа, все одно зберігається ймовірність бути побаченим.

Окрім аероскопу є й звичайні засоби РЕБ, ті ж самі "Орлани" з РЕБ-антенами літають і бачать всі радіоелектронні пристрої, які є в радіусі. Тому ми вчимо злітати кількома засобами: або відходити на 100 метрів від самого дрону, якщо це можливо і ховатися в окоп, або злетіти на метрів 5 і ті 100 метрів пролетіти на дуже малій висоті, а потім піднятися на робочу висоту,
– пояснює Мазуренко.

Перед тим, як дозволити майбутньому оператору взяти до рук пульт керування, кожен проходить навчання на спеціальному симуляторі. Він допомагає засвоїти базові навички пілотування, відчути дрон та особливості його роботи. Так і починається практичне навчання.

Ми просимо військових хоча б 30 годин попрактикуватися на симуляторах. За змоги допомагаємо з підбором обладнання, з ліцензією на сам симулятор. Є також варіант приходити до нас в позаурочні години, якщо в людини є ротація на більшу частину часу, а не на один тиждень,
– пояснює Мазуренко та наголошує, що лише після цього додаються практичні польоти з імітацією бойових завдань.

До того ж, аби пропрацювати вестибулярний апарат, людям пропонують політати пасивно.

У нас є спеціальне обладнання. Інструктор й учень бачать одну й ту саму картинку. Якщо контроль над дроном втрачається, інструктор може перехоплювати керування. Ця вправа допомагає звикнути без ризику втратити дрон.

Частина програми у 4-денному курсі приділена пошуку обʼєктів та їх відмітки за допомогою програмного забезпечення "Кропива", яка є одним із головних інструментів. Не менш важливо, що всі завдання виконуються екіпажем. Це вчить працювати колективом, адже одна людина ніколи не літає на дроні й завжди потребує, як мінімум, штурмана.

Як UA Drone School вчить знищувати ворожу техніку: дивіться інтерв'ю з Дмитром Мазуренком

5-денний інтенсив: чим особливий курс пілотування FPV-дронами

FPV або First-Person-View дрони відкривають перед операторами вид "від першої особи". Пілотування ними – окремий вид мистецтва. Тож навички оператора суттєво відрізняються за рівнем підготовки.


FPV дрони відкривають перед операторами вид "від першої особи". Фото Shutterstock

Зануритися у цей процес йому допомагають спеціальні окуляри – аналогові або цифрові. Мазуренко розповідає, що з початку повномасштабної війни точиться дискусія, які з них кращі для фронту, утім, консенсусу в цьому питанні досі немає. Тому в UA Drone School використовується комбінація і того, і іншого.

Пілотування ними в школі викладають 5 днів. Цей інтенсив дає базову навичку – вражати ворожу ціль, координувати роботу, працювати в команді, здійснювати розвідку і коригувати вогонь артилерії. Далі – справа за практикою.

Які цілі ставить перед собою UA Drone School

Головними цілями UA Drone School залишається:

  • підвищення кваліфікації пілотів;
  • забезпечення теоретичної та технічної підготовки;
  • надання практичних занять на симуляторах та практичних занять з імітацією виконання реальних бойових завдань;
  • мінімізація ризиків пов'язаних з розкриттям планів та місць дислокації ЗСУ.

Відтак для військових навчання залишається безкоштовним. Головне – час і бажання.

Цивільним же доведеться заплатити. Однак ці кошти підуть на закупівлю нового обладнання та впровадження нових методик навчання. Сьогодні це вкрай важливо, адже засновники та інструктори поставили собі дуже амбітну мету – безкоштовно навчити 2 тисячі військових керувати дронами.