Відповідну заяву зробив глава Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон. Про це він написав у фейсбуці 22 грудня.
Зауважте "Нафтогаз" направив скаргу на "Газпром" до Єврокомісії
Україна та Угорщина підписали угоду щодо транспортування газу
Оператор ГТС України та оператор ГТС Угорщини FGSZ уклали угоду про взаємодію щодо запровадження з 1 січня 2022 року гарантованих потужностей для транспортування природного газу у напрямку Угорщина – Україна,
– повідомив Макогон.
За його словами вперше з 2014 року Україна збільшує свої гарантовані потужності для імпорту газу з Європи. Голова Оператора газотранспортної системи написав, що для нього особисто найважливіше в цій угоді це:
- створення для вітчизняних трейдерів можливості доступу до газу з LNG-терміналу на острові Крк, що у Хорватії;
- і, відповідно, – диверсифікація джерел постачання газу в Україну.
Макогон пояснив, що це крок для посилення безпеки України та нові можливості для трейдерів з України та Європи. Він пригадав, що в 2020 році, відразу з часу проведення анбандлінгу, Оператор газотранспортної системи України почав роботу з низки питань з нашими міжнародними колегами та наразі цей процес триває.
Угода дозволить фізично транспортувати щодоби до 8 мільйонів кубометрів газу з Угорщини до України. Макогон сказав, що це як денний обсяг споживання газу Києвом.
Разом з наявними добовими потужностями зі Словаччини (27 мільйонів кубометрів) загальний обсяг гарантованої потужності для імпорту газу в Україну збільшиться до 35 мільйонів кубометрів на добу. Поки угода укладається на тестові три місяці,
– пояснив посадовець.
За його словами вже з 31 грудня 2021 року можна буде забронювати потужності для імпорту газу з Угорщини через платформу RBP на щодобових аукціонах.
Окрім того, Україна планує погодити технічні й операційні процеси та продовжити дію угоди з квітня 2022 року й надалі збільшувати гарантовані потужності.
Останні новини щодо транпортування газу Україною
- Російська компанія "Газпром" не забронювала додаткові потужності для транзиту газу через Україну в січні 2022 року. Натомість замовила лише 21,6% запропонованих потужностей з прокачування через Польщу.
- Окрім того, "Газпром" протягом 2021 року вже тричі зменшував обсяги транзиту газу через Україну.
- Зокрема у січні 2021 року з 186 до 124 мільйонів кубометрів на добу. У вересні – до 109 мільйонів кубометрів, а у жовтні – до 86 мільйонів кубометрів, хоча сплачує за 109 мільйонів кубометрів.
- 21 грудня через дії "Газпрому" "Нафтогаз" скерувала до Єврокомісії скаргу через зловживання російської компанії. Також українська компанія надала пропозиції для нормалізації ситуації.
"Газпром" хоче прогнути Європу під себе шантажем – дивіться відео
Повний текст публікації Сергія Макогона
Оператор ГТС України та оператор ГТС Угорщини FGSZ уклали угоду про взаємодію щодо запровадження з 1 січня 2022 року гарантованих потужностей для транспортування природного газу у напрямку Угорщина – Україна. Для мене особисто найважливіше в цій угоді – це створення для вітчизняних трейдерів можливості доступу до газу з LNG-терміналу на острові Крк (Хорватія) і, відповідно, диверсифікація джерел постачання газу в Україну.
Угода дозволить фізично транспортувати щодобово до 8 мільйонів кубометрів газу з Угорщини до України. Це, наприклад, як денний обсяг споживання газу Києвом, що є найбільшим споживачем газу. Разом з наявними добовими потужностями зі Словаччини (27 мільйонів кубометрів) загальний обсяг гарантованої потужності для імпорту газу в Україну збільшиться до 35 мільйонів кубометрів на добу. Поки угода укладається на тестові три місяці. За цей час ми з угорськими колегами плануємо погодити та налаштували всі технічні й операційні процеси, щоб продовжити її дію з квітня 2022 року та надалі збільшувати гарантовані потужності по цьому напрямку.
Вже з 31 грудня можна буде забронювати потужності для імпорту газу з Угорщини через платформу RBP на щодобових аукціонах. Перший місячний аукціон відбудеться 17 січня.