Джон Губолт переживав чи не найбільше. Це йому довелось боротися з хвилями критики і скепсису. Мовляв, шанси долетіти до Місяця – 50%, а повернутися – лише один. Журналістам видання Life він потім зізнався, що думав у цей момент про українця Юрія Кондратюка. Йому теж ніхто не повірив. А дарма, бо маршрут, яким "Аполон-11" вирушив у місячну Одіссею, вже 40 років припадав пилом у Радянському Союзі.

Читайте також: Українець, який знайшов спосіб побороти шкідливі бактерії

Довгий час внесок Юрія Кондратюка залишався невідомим, а коли інформація про його космічні дослідження стала відомою загалу, справжньою несподіванкою стала новина, що це ім'я є фальшиве. Насправді винахідника звати Олександр Шаргей.

місяць
1969 року людина вперше ступила на поверхню Місяця

Уже в 17 років на сторінках гімназійного зошита він описував дві умови успішного міжпланетного перельоту: "по-перше, він має бути не смертельним, тобто людина повинна повернутись на Землю, а по-друге, керованим".

юрій кондратюк
Олександр Шаргей

Навчання в політехнічному інституті перервала Перша світова, а після неї хлопця забрали до лав білогвардійців. Воювати Олександр більше не хотів, тож у травні 1918 дезертував. Нехай і нетривала, але діяльність в антибільшовицьких загонах могла привести до репресій усієї родини Шаргеїв. Випадково його мачуха дізналася, що у знайомої помер родич з Луцька приблизно того ж віку, і передала Олександру документи небіжчика. Відтоді він мав звикнути до нового імені – Юрій Кондратюк.

Юрій Кондратюк
Українець, який допоміг американцям ступити на поверхню Місяця

Приблизно в цей час він і взявся за написання своєї основної праці – книги "Завоювання міжпланетних просторів" – і довів у ній, що вертикальний зліт ракет економічно вигідніший, гальмувати варто у верхніх шарах атмосфери, а протягом всього польоту використовувати сонячну енергію.

Про головну цінність книги "Завоювання міжпланетних просторів" Юрія Кондратюка – дивіться у програмі.