Про це розповів автор ініціативи, член парламентського комітету з питань нацоборони, безпеки та розвідки Федір Веніславський. За його словами, законопроєкт ще не зареєстрований – він на доопрацюванні.

Дивіться також Нові правила виїзду чоловіків за кордон 2023: хто має право виїжджати, які документи потрібні

Суть законопроєкту

Головна ідея запропонованого Веніславським законопроєкту полягає в тому, що у випадку якщо військовозобов'язаний був належним чином поінформований про необхідність з'явитись до ТЦК, але не зробив цього, то терцентр матиме право оприлюднити його особисті дані: ім'я, прізвище, ідентифікаційні ознаки в окремому переліку.

Після того, як чоловік все ж таки виконає своє зобов'язання, то інформація з реєстру буде вилучена.

Якщо людина була належним чином, можливо через той же месенджер, поінформована і підтвердила, що отримала виклик до територіального центру, але не зʼявилась, то це означає, що вона свідомо не виконує свій конституційний обов'язок захищати Батьківщину,
– зазначив Веніславський.

На переконання нардепа, оприлюднення особистих даних може виконати функцію "громадського тиску" на чоловіка, який ухиляється від прибуття в ТЦК.

Коли може з'явитись реєстр

Федір Веніславський зауважив, що депутати тільки почали працювати над подібними законодавчими ініціативами. Очікувати на оформлення їх у вигляді конкретних законопроєктів можна через місяць – два.

Про реєстр нардеп розповів у тлі обговорень вручення повісток через месенджери.

Головне – права людини

За словами Веніславського, є чимало прецедентів, коли певна категорія військовозобов'язаних всілякими способами намагаються уникнути виконання свого конституційного обов'язку. На його думку, суспільство має знати, хто свідомо ухиляється від призову на військову службу. Про це нардеп сказав в ефірі 24 Каналу.

Якщо є підтверджені дані, що особа належним чином була двічі проінформована про необхідність прибути до територіального центру комплектування й соціальної підтримки, але цього не зробила, вона має усі шанси потрапити до майбутнього реєстру,
– пояснив народний депутат.

Станом на сьогодні цей законопроєкт ще не зареєстрований. Як зазначив Веніславський, зараз проводяться консультації, щоб він не порушував Закон про захист персональних даних.

Йдеться про відкритий реєстр, підкреслює він, де будуть ідентифікаційні ознаки конкретної особи.

"Ми розуміємо, що є багато військовозобов'язаних, які мають однакові ПІБ. Можливо, треба додати ще місце чи рік народження. Ми ведемо консультації з правозахисниками та відповідними органами державної влади, щоб усе відповідало міжнародним стандартам у галузі прав людини", – підсумував член комітету ВРУ з питань нацбезпеки та оборони Федір Веніславський.

Повістки через месенджери: що відомо