Внаслідок затоплень у воду потрапили хімікати, збудники інфекційних хвороб з цвинтарів, вбиралень, сміттєзвалищ.
Читайте також Путівка в пекло: куди росіяни вивозять українських дітей та як протидіяти?
Усі ці небезпечні речовини вже опинилися в колодязях та відкритих водоймах на території, підтопленій внаслідок підриву ГЕС. У річку Дніпро потрапило понад 150 тонн машинного мастила. Уже зараз місцева влада Одеської області заборонила купання та ловлю риби у місцевих водоймах та Чорному морі.
Чим це небезпечно для довкілля
По-перше, машинне мастило містить хімічні речовини, які можуть бути шкідливими для водних організмів. Ці речовини можуть розчинятися і поширюватися по річці, створюючи небезпеку для риби, водних птахів та інших тварин, які живуть у водоймі.
По-друге, мастило створює на поверхні водного об'єкта плівку, яка перешкоджає газообміну між водою й атмосферою, таким чином знижує вміст кисню у воді. Згустки мазуту можуть осідати на дно і вбивають все біорізноманіття, яке бере участь у самоочищенні та самовідновленні водойми.
Якщо вчасно не вжити відповідні заходи, то може статися екологічна катастрофа. Зміниться стан води, та загалом гинутиме екосистема.
Важливо Міграційні тюрми на окупованих територіях: росіяни вигадали новий спосіб ув'язнення людей
Підрив Каховської ГЕС – це загроза усій планеті. Світовий океан єдиний для усіх мешканців Землі, тому страшні наслідки Каховської катастрофи відчуватимуть навіть на інших континентах. Віримо у Збройні Сили України та наших міжнародних партнерів, які допоможуть якнайшвидше деокупувати українські території та подолати наслідки екоциду в Україні.
Одним з наслідків підриву Каховської ГЕС також є неможливість швидкого відновлення подачі води на територію тимчасово окупованого Криму, який залишиться без технічної води щонайменше на рік, а то й більше. Від нестачі водопостачання певний час також потерпатимуть Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська і Миколаївська області. Ця проблема виникає через обміління Каховського водосховища.
Ситуація у Чорному морі
Чорне море взяло на себе перші видимі наслідки підриву Каховської ГЕС. Зараз воно надзвичайно забруднене. В Одесу почало прибивати залишки будинків (вікна, дахи, меблі), одяг, взуття, рештки рослин та тварин. І це лише видимі забруднення.
На узбережжях моря став критично помітний мор риби. Масова смерть фауни у водоймах була зафіксована у Роздольному Херсонської області. В Одеській області, окрім всього, на берег виносить мертвих дельфінів. Це все свідчить про великий вміст токсичних речовин у воді та зміну її структури.
Ми з командою вирушили у гуманітарну та екологічну місію, щоб провести відбір проб води та донних відкладів з річки Дніпро та затоплених територій. Наразі ведуться моніторингові роботи з метою оцінки потенційних загроз ситуації, яка має величезні наслідки не тільки для України, але й для всього Чорноморського регіону.
Цікаво Росія спробувала "африканізувати" війну в Україні, але забула про реальність
Як зараз себе убезпечити?
Найближчими днями відбуватиметься найнебезпечніша частина екоциду, коли будуть вимиватися найбільш забруднені та концентровані частинки. Це триватиме не один тиждень. Поки ріка все не вимиє у Чорне море. Саме тому зараз дуже важливо убезпечити себе та своїх близьких від інфекційних захворювань:
- кип'ятіть воду не менше 20 хвилин;
- ретельно мийте руки перед тим, як брати чи готувати їжу;
- слідкуйте за якістю продуктів, не вживайте їх, якщо вони сумнівного походження;
- перед вживанням обов'язково мийте фрукти та овочі, якщо є сумніви не вживайте їх без термічної обробки;
- ретельно просмажуйте та проварюйте їжу перед вживанням.