Як оформити послугу та які переваги таких змін – читайте у матеріалі 24 каналу.

Цікаво Що зміниться в серпні: банкомати не обов'язкові, штрафи для бізнесу, карантин по-новому

Відтепер змінити постачальника газу так легко як і мобільного оператора. Громадяни зможуть обрати того, хто запропонує кращу ціну і умови. За потреби змінити постачальника можна було й раніше. Проте зараз процедура стала простішою.

Як змінити постачальника

Тепер не потрібна довідка про відсутність заборгованості й акти звірки рахунків. Потрібно просто відправити заяву, а впродовж 3 днів постачальник вирішує, чи забезпечуватиме вас блакитним паливом.

Серед документів потрібно мати:

  • копію паспорту;
  • копію ідентифікаційного коду;
  • останню платіжку.

Усе можна оформити онлайн, але для цього потрібен електронний цифровий підпис. Процедура триватиме не більше, ніж годину.

"Необхідно ввести область, район, місто, вулицю і номер будинку. Натискаємо "створити файл заявки". Потім необхідно провести електронний цифровий підпис", – пояснив голова правління НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв.

► Переваги ринку газу

А от сам постачальник може розірвати контракт з боржником. До слова, чи не найбільша перевага ринку газу для населення – це поява конкуренції. Усі компанії "воюватимуть" за свого клієнта. Вони намагатимуться запропонувати кращий сервіс. Наприклад, питання можна буде вирішити за допомогою чат-ботів в телефоні.

Там ці всі питання можна вирішити. Всі довідки, всі заборгованості, всі повірки лічильника, тобто все-все буде в зручному доступі,
– розповіла координатор ЖКГ програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко.

Експерти прогнозували, що в майбутньому постачальники можуть піти ще далі та скористатися європейською моделлю. Тоді споживач обиратиме пакет послуг відповідно до своїх потреб.

"Чи він хоче розраховуватися раз на рік, чи раз на квартал, чи раз на місяць. Чи, наприклад, заплатити наперед", – зауважила Бойко.

Зверніть увагу Доходи, боржники та скільки газу імпортувала Україна: звіт оператора ГТС за 2020 рік

► Скільки вже є постачальників

Наразі приблизно 10 постачальників готові запропонувати свої послуги. Ця цифра може зрости в 5 разів. Зараз компанії побоюються виходити на ринок через майбутні вибори, адже комунальні платежі – це тема, якою полюбляють маніпулювати політики.

Тож до жовтня можуть вигадати нові пільги, в яких не зацікавлені постачальники газу. Міжнародних гравців варто очікувати через рік, коли ті побачать стабільність в цій сфері.

Що буде з цінами?

У "Нафтогазі" підвищення ціни на блакитне паливо пояснюють тим, що наближається опалювальний сезон. У серпні вартість зросла на 27 копійок за кубометр і становить 3 гривні 24 копійок, не враховуючи витрати за доставку. Це "місячний" тариф, на який перевели побутових клієнтів. Тепер споживачі можуть змінювати постачальника послуг.

До речі, раніше ціну встановлював уряд. Діяв механізм покладання спеціальних обов'язків, який дозволяв продавати газ для населення та теплокомуненерго за фіксованою ціною. Нині ж вартість визначатимуть постачальники. В Україні же 760 компаній мають ліцензії на постачання природного газу. Втім, надають його українцям лише 4. Вони й готують клієнтам нові тарифні плани та пакети послуг. За перший тиждень після відкриття ринку, ще 12 компаній повідомили про готовність представити свої пропозиції.

Дивіться відео сюжету 24 каналу про те, що буде з цінами на газ:

Дивіться відео про ринок газу в Україні: