Експерти зауважують, наразі податкова система є неефективною, проте головне для бізнесу - проблема адміністрування податків та спрощення податкових процедур.
Леонід Рубаненко (президент Ради податкових консультантів): “Сьогоднішня система законів з питань оподаткування так вже допекла своєї недолугістю, своєю неузгодженістю, неузгодженістю систем оподаткування з тими, наприклад кодексами цивільним і господарським, що вже 3 роки активно працює, а фіскальна система від них трошки відстає”.
Світовий банк також вказує Україні на проблеми з адмініструванням. Як приклад наводять оподаткування малого бізнесу. Адже, пільгами, які держава надає підприємцям, часто користуються і структури із значно більшим рівнем доходу, що зрештою знижує надходження до бюджету.
За словами економістів Світового банку, за рахунок проведення реформ у податковій системі, можна суттєво зменшити дефіцит бюджету. І пропонують запровадити податок на розкіш, зокрема на дорогі автомобілі та нерухомість.
Пабло Сааведра (старший економіст Світового банку в Україні): “Одним з короткострокових заходів може стати підвищення акцизу на алкоголь і табак. Багато країн-сусідів України вже зробили такий крок і Україна можна підняти акциз ще на 10%”.
Хоча українські експерти вважають, що уряд не зможе одразу отримати результат від чергового підвищення акцизу. Адже це має відбуватися поступово, аби не зашкодити тим галузям економіки, яких торкнеться підвищення збору.
Олег Устенко (виконавчий директор Фонду Блейзера): “Це навряд чи принесе швидкий ефект у скарбницю протягом поточного 2010 року, швидше це буде мірою на 2011-2012 рік”.
Найбільшою проблемою для нормальної роботи бізнесу залишається відшкодування ПДВ, якого держава заборгувала більш ніж на 20 млрд. грн. Мінфін вже розпочав проведення інвентаризації заявок на відшкодування, за результатами якої обіцяють скласти графік повернення для кожного підприємства. У відомстві зауважують у 2008-2009 роках підприємства заявляли у 2 рази більшу суму ПДВ до повернення, у порівняні з попередніми роками, що свідчить про збільшення необґрунтованих заявок.
Тетяна Єфіменко (заступник міністра фінансів): “Останні два роки в Україні відбувалося падіння експорту, падіння імпорту, завдяки економічній кризі, але заявки на відшкодування податку на додану вартість зростали, і ці зростання не мають ніякого економічного сенсу”.
З 1 липня поточного року уряд обіцяє запровадити автоматичне відшкодування ПДВ. При цьому, заборгованість, яка була накопичена станом на 1 січня 2010 року, планують повертати за рахунок державних цінних паперів.