Це свято з'явилося завдяки підписанню у 2004 році відповідного президентського указу. У той час главою держави був Леонід Кучма. До 2004 року День українського прапора відзначали лише в Києві як муніципальне свято.
Прапор є символом державності України. Він докладно описаний в Конституції. Після проголошення незалежності держави прапором України називають полотно з двох рівновеликих частин синього і жовтого кольору. При цьому співвідношення ширини полотна до його довжини – 2:3. Такі стандарти закріплені конституційно.
Державний Прапор має давню історію. Починаючи з часів хрещення Русі, синій і жовтий кольори завжди були присутні на прапорах Української держави різних століть. Жовтий (золотий) і синій кольори використовувалися на гербі Руського королівства 14 століття. Вони також використовувались на гербах руських земель, князів, шляхти і міст середньовіччя і раннього нового часу. У 18 столітті козацькі прапори Війська Запорозького часто вироблялися з синього полотнища із лицарем у золотих чи червлених шатах. 1848 року українці Галичини використовували синьо-жовтий стяг як національний прапор. В 1917–1921 роках, під час української революції, цей стяг був державним прапором Української Народної Республіки й Української Держави. Впродовж 20 століття синьо-жовтий прапор слугував символом українського національного опору проти комуністично-радянської окупації. Приблизно в тому ж варіанті, як ми бачимо його зараз, український прапор підняли у Львові в червні 1848 року.
Синьо-жовтий прапор замайорів над будівлею Верховної Ради України 24 серпня 1991 року. Саме в цей день був проголошений акт про незалежність країни.