“Це обов’язок структури попереджати та нейтралізувати небезпеку”, - каже перший заступник начальника Управління держохорони України Станіслав Шуляк.


Сьогодні у структурі управління, що охороняє Президента, прем’єр-міністра, голову Верховної Ради та ще більше 20-ти найвищих посадовців - майже 3 тисячі військовослужбовців. Попри те, що вони відповідають за безпеку, вказувати чиновникам не мають права.

“Якщо ти не впливаєш на процеси, з особою, яку ти охороняєш, то ти не можеш відповідати повністю за безпеку, життя і здоров’я цієї людини. Звичайно, якщо секретна служба Сполучених Штатів Америки має повноваження на заборону, то Управління Державної охорони, керівництво такого не має. Ми можемо тільки просити, попереджати”, - каже начальник Управління держохорони України (2007-2009 рр.) Валерій Гелетей.

Журналіст Сергій Андрушко діяльність президентської охорони відчув на собі. У 2010-му за бажання запитати - опинився на асфальті. Сьогодні репортер готується захищати свої права у Європейському суді. Українська Феміда визнала правомірною відмову прокуратури порушити кримінальну справу за перешкоджання діяльності журналіста.

“Їхня мета якомога більше огородити журналістів від президента, чи від прем’єр-міністра, чи від спікера парламенту. Президент Ющенко міг давати прес-конференції, коментарі по кілька разів на день, тому роботи для працівників УДО було значно більше, але тепер в принципі такий курортний режим”, - каже журналіст Сергій Андрушко.

У Сергія Андрушка тоді попросили вибачень "за невиправдане застосування сили". Водночас в управлінні переконують, з журналістами працюють за світовими стандартами.

Водночас у відомстві заперечують заборону фіксувати рух кортежу високопосадовців. Мовляв, про бажання відеозйомки варто лише завчасно попередити та пройти відповідну перевірку.