Пункти пропуску проходять всі пасажири - перед кожним вильотом та після прильоту. Якщо "рамка" пищить - це може означати, що людина має радіоактивний предмет. Після цього людину ретельно оглядають. Тоді вже рівень радіації вимірюють за допомогою інших приладів.

"Радіометр МКС 07 - він дозволяє визначити джерела радіовипромінювання. Ідентифікацію предмету ми проводили за допомогою американського приладу - GR-135 - в базі якого записані найбільш поширені радіонукліди", - каже державний екоінспектор Вальтер Чаус.

При ввозі до України радіоактивних предметів їх повертають назад до країни, з якої привезли. Якщо навпаки - при спробі вивезти небезпечні об’єкти за кордон - їх утилізують на українській території.

"З початку року було зафіксовано 24 спроби незаконного перетину кордону з матеріалами, які мали перевищений радіаційний фон, в 20 випадках це були спроби вивозу за межі України, і в 4 випадках це були спроби ввозу на територію України", - каже голова державної екоінспекції України Павло Жила.

Щодня прилад дає сигнал про наявність радіоактивного випромінювання до п’яти разів. Але спрацьовує він і в тих випадках, якщо людина проходила курс хіміотерапії. Бували й ситуації, кажуть екоінспектори, коли люди не знали, що мають заборонені предмети – наприклад, годинники та фотоапарати з підвищеним радіоактивним фоном.

"Зловмисників таких, які офіційно мають умисел вивозити або завозити джерела іононізуючого випромінювання не було. В основному - люди, які або не знають, або знають не в повній мірі можуть оцінити небезпеку, яку вони можуть вчинити для довкілля і інших людей", - каже державний екоінспектор України Валентин Супруненко.

За тим, як Україна виявляє рівень радіації на кордоні ретельно слідкували і представники МАГАТЕ. Загалом в аеропорту "Бориспіль" радіологічний контроль проводять вже півтора року. Його забезпечують 12 пунктів пропуску.