Це перші прямі вибори глави держави за останні 20 років. Якщо раніше за нього голосували в парламенті, то нині голосує народ. Так вирішив Конституційний суд республіки.
Головні конкуренти на президентських виборах у Молдові – лідер соціалістів, проросійський політик Ігор Додон і спільний кандидат від проєвропейських сил Майя Санду.
Більшість соцопитувань показали, що саме Додон є фаворитом. Йому прогнозують перемогу ще в першому турі.
Читайте також: Кандидат в президенти Молдови назвав Крим російським
В Україні ж про Ігоря Додона активно заговорили після інтерв'ю, в якому молдовський політик заявив, що Крим – російський. Виправдовуватися за необережні слова кандидата довелося дипломатам. Адже такі заяви ставлять хрест на державності Молдови, бо фактично означають відмову від самопроголошеної Придністровської республіки.
Якщо соцопитування будуть вірними і на виборах таки переможе проросійський кандидат, то Україна ризикує отримати недружній режим на південно-західних кордонах. Адже перемога Ігоря Додона означатиме відхід від європейського шляху країни й орієнтацію на Москву.
Втім, експерти запевнили, що кардинальної зміни політичного курсу Молдови після виборів очікувати не варто. Адже повнота влади все одно залишиться у парламенту.
Хто б не став президентом Республіки Молдова, кого б не обрав її народ, я впевнений, що курс на розвиток добросусідських партнерських відносин з Україною буде збережено,
– підкреслив посол Молдови в Україні Руслан Болбочан.
Якщо проросійський Додон у першому турі не набере 52% голосів, в Молдові відбудеться другий тур голосування.
Читайте також: Проросійський політик з Молдови оголошений у міжнародний розшук через замовне вбивство