Олена Петряєва (заступник голови Донецької облдержадміністрації): “Заповнення дитячих будинків станом на сьогоднішній день становить 65 % від їх планової можливості. Є дитячі будинки, які заповненні краще, але і є в середньому від 40 % до 80 %”.

Черга готових взяти у родину чуже маля величезна - в одному лише Маріуполі таких родин 250. Утім, констатують черговики, на шляху до поповнення у родині зустрічають безліч перепон - від хабарників-суддів, до грубих працівників притулків.

Потенційна прийомна мати: “Я отримала відмову, мені не показують не тільки банк дітей, ще і не пускають спілкуватися з дитиною, навіть якщо виписане скерування. Я відчуваю протест проти такого поняття як прийомна сім’я”.

Чиновники визнають, можливо, співробітники деяких спеціалізованих дитячих установ і переймаються збереженням своїх робочих місць - мовляв не буде сиріт - і їм роботи не стане.

Тетяна Ломакіна (голова Маріупольського міського центру по справам сім'ї, дітей та молоді): “На сьогодні справді існує деяке протистояння між тими людьми, які хтіли б всиновити дітей, взяти в сім’ю на виховання і тими інтернат ними закладами, які є”.

Утім у самих дитбудинках кажуть, що насправді недовіра до потенційних батьків пояснюється частими випадками відмови від всиновлених дітей, і навіть побиттям малюків.

Людмила Лазренко (директор дитячого будинку "Центр опіки"): “Це вона била дитину шваброю до тих пір, поки швабра не поламалася дерев’яна і мама спокійна – вона не п’яниця, просто вона жорстока і нервова”.

Коли вартих довіри родин мало, кажуть у соціальних службах, вихователі дитбудинків можуть самі організовувати дитячі будинки сімейного типу. До того ж не всі діти готові змінити інтернат на нову родину.

В Україні близько 29 тисяч дітей потребують усиновлення. Ще 15 тисяч малюків щороку забирають з неблагополучних родин - зараз таких близько 138 тисяч. Хоча насправді кажуть фахівці, їх набагато більше.