"Я знаю ті продукти, по яких були восени проблеми і так само по крупах було запитання восени і ось воно повторилося, вважайте, зимою - звідси є якась вірогідність. Все йде від проблем у виробництві. Проблеми з молоком восени не виключено, що вони можуть повторитися чи якісь інші подібні товари", - каже президент Української торгово-промислової конфедерації Володимир Демчак.
"Єдине джерело яловичини - це вибракувана худоба молочна, ми зменшуємо поголів’я молочної худоби, вибракуємо цих корів, це є м’ясо яке поступає, це яловичина, а іншого джерела у нас немає, тобто немає перспективи, немає м’ясного поголів’я ВРХ і я не бачу на найближчі 5 років вирішення цієї проблеми", - каже президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Якщо корів самі не виростимо то імпортуємо, кажуть виробники. Однак останніми роками м’яса в Україну везуть все менше. Якщо 2008-го імпорт перевищував півмільйона тонн, то вже за рік скоротився на 100 тисяч тонн. А минулого року, за даними Мінагропрому, іще на стільки ж. Утім, урядовці та експерти не зворушні. Кажуть - Україні боятися нічого.
Пересічні українці перспективи пустих полиць теж не бояться - кажуть, імпорту не довіряють, проте - вихід у разі дефіциту, знайдуть.
Додамо: Організація з питань продовольства ООН зафіксувала, що за останнє десятиліття ціни на харчі у світі зросли майже удвічі. Серед причин - збільшення населення планети, зростання споживання та зменшення сільськогосподарських угідь.