Ратифікація не стала неочікуваним кроком. Ще 9 червня під час наради Володимир Зеленський закликав зробити це, адже ризики, яких раніше побоювався Київ, відсутні. А кілька днів тому в ОП зазначили, що ратифікація вможливить покарання російських злочинців, відстоювання інтересів України в МКС і компенсацію українцям, які постраждали від російських злочинів (фонд Trust Fund for Victims), а ще захистить військових.
Дивіться також OSINT-дослідники знайшли окупанта, який наказав обезголовити військового ЗСУ
Україна ратифікувала Римський статут
Як повідомив нардеп Ярослав Железняк, проти проголосував один парламентар, утримались 22 і не голосували 24.
Народним депутатам перед голосуванням передали листи підтримки від Генштабу та Буданова. Дуже важка дискусія була під час розгляду. Було багато виступів і за, і проти,
– написав він.
Що таке Римський статут і чому його ратифікували так довго
Римський статут заснував Міжнародний кримінальний суд для переслідування за найтяжчі міжнародні злочини: геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності. В умовах війни з Росією його ухвалення більш ніж актуальне, адже росіяни безперервно вчиняють воєнні злочини.
До слова, ратифікація Римського статуту – це одна з умов Угоди про асоціацію України з ЄС. На цьому документі ґрунтується дія Міжнародного кримінального суду (МКС). Наша держава підписала статут ще у 2000 році, але ніяк не могла його ратифікувати – побоювалася, що МКС зможе притягати до відповідальності також і громадян України.
Утім, з 2013 року Україна визнає юрисдикцію МКС щодо злочинів проти людяності, геноциду та воєнних злочинів, а з 2018-го – щодо злочину агресії. Посол з особливих доручень МЗС Антон Кориневич пояснив: побоювання, про які йшлося вище, безпідставні. До того ж МКС уже видав шість ордерів на арешт громадян Росії за ймовірне вчинення ними воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Тепер Україна зможе брати участь у відборі суддів МКС і в асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду.
МКС може отримувати певні закиди від міжнародних партнерів, мовляв, навіщо витрачати багато часу та енергії на розслідування ситуації в країні, яка так і не спромоглася ратифікувати Римський статут? Тож після ратифікації ця підстава для критики відпаде,
– говорив Антон Кориневич до ратифікування документа.
Важливо! Україна ратифікувала Римський статут із заявою по статті 124 Римського статуту, згідно з якою МКС не буде мати юрисдикції по статті 8 (воєнні злочини) щодо громадян України протягом 7 років після ратифікації.