На рахунку Гайдемарі Стефанишин-Пайпер 2 космічних польоти загальною тривалістю 27 діб, і 5 виходів у відкритий космос.
Народилась вона у США, її мати – німкеня. Але батькові вдалося зробити неможливе: дівчина, яка ніколи не бачила України, ходила до української недільної школи, танцювала народні танці й була пластункою. Навіть виходячи заміж, відмовилася залишити українське прізвище, а чоловікове поставила на 2-місце – Стефанишин-Пайпер.
З дипломом магістра машинобудування пройшла вишкіл у центрі рятувальних і підводних операцій ВМС: займалася підводним ремонтом океанських лайнерів. У якийсь момент зрозуміла, що це нагадує роботу астронавтів у Космосі, тож подалась у NASA. А за 10 років, у вересні 2006 року на кораблі "Атлантіс" вирушила на земну орбіту.
Тоді Гайді відповідала за встановлення нових сонячних батарей. У Космосі вони провели 11 днів, і хоча здоров'я українки було чудове, після повернення навантаження далося взнаки – вона двічі зомліла під час прес-конференції.
Читайте також: Киянин розробив унікальний синхронний перекладач для Skype на Android-пристроях
За 2 роки Стефанишин знову вирушила у космос. Цього разі на шатлі "Ендевор". Місія тривала 2 тижні і команда встигла сповна насолодитись сходом і заходом сонця кожні 45 хвилин, подурачитись їжею і поплавати у невагомості.
Водночас у відкритому космосі українка проводила заміну застарілого обладнання і в один момент випустила сумку з інструментами – це один із найбільших об'єктів, які коли-небудь губили в космосі.
Невдача викликала жваве обговорення в пресі, але Гайді гідно визнала свою помилку. 2007 року вона вперше у житті побувала на батьківщині свого батька. Тоді приголомшила знанням української мови і вперше зустрілась зі своїми родичами.