На їхню думку, смола та нікотин - це ще не вся небезпека для курця.

“Пересічний споживач навіть не знає, що до складу сигарет входить миш’як, яким труять щурів, або навіть радіоактивний полоній”, - каже директор "ініціативи зі звільнення від тютюнової залежності" Дуглас Беттчер.

Окрім цього, тютюн може містити пестициди, залишки важких металів та радіонуклідів, кажуть експерти. У столиці більше 15 років працює лабораторія, яка виявляє вміст шкідливих речовин. Та науковці кажуть - сьогодні Україні потрібен закон, який контролював би склад цигарок та зобов’язував виробників його дотримуватись.

“На етикетках повинна бути інформація про те, яку загрозу несе цигарка здоров’ю людини. Треба мати можливість перевірити, виробник цього дотримався, чи ні, первинними повинні бути вимоги до самого продукту, до цигарок, а це завдання законодавче”, - переконаний директор інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І.Медведя Микола Проданчук.

Тим часом, науковці радіють хоча б тому, що Кабмін затвердив перелік картинок, які відображатимуть наслідки куріння.

“Було виключено з асортименту картинок зображення мертвої людини, як неетичне, а в інших країнах це робиться. Рак горла - дуже такий страшний, теж було виключено. Всі 14 картинок - вони належать до попереджувальних, але вони досить скромні”, - каже національний фахівець з неінфекційних захворювань бюро ВООЗ в Україні Наталія Король.

Такі картинки на пачках цигарок повинні з’явитись вже наступного року. Тим часом психологи кажуть, що немає висновків жодного дослідження, яке б доводило, що такі малюнки чи написи змушують людей кинути курити.

“Є люди, які мають особливу чутливість до хвороб - іпохондрики. Для них будь-який натяк на хворобу може призвести до того, що вони можуть актуалізувати цю хворобу в себе. Десь кашлянув і починає думати, що в нього рак горла чи легенів”, - сказав кандидат психологічних наук Володимир Банцер.

За останні 20 років в Україні вдвічі зросла кількість жінок та підлітків, які курять. Щороку тютюнова епідемія забирає життя більше 6 мільйонів людей в світі. Найефективнішим способом боротьби з курінням психологи вважають пропаганду здорового способу життя.