У березні 2020 року Кабінет Міністрів отримав нового очільника. Не всі старі міністри залишились на своїх посадах після призначення Дениса Шмигаля. А саме міністри культури, освіти та економіки. Про це розповіли кореспонденти 24 каналу.
Цікаво Підтримка економіки під час кризи: Милованов оцінив роботу уряду Шмигаля
В день призначення новий прем'єр сказав, що оновлений уряд продовжить працювати над справами, які не завершив його попередник Олексій Гончарук. Утім епідемія COVID-19 поставила перед Кабміном й інші завдання.
"Нове завдання для уряду Шмигаля: як навчитися, щоб економіка співіснувала поруч з епідемією. І щоб масштаби епідемії не були катастрофічними", – пояснив політолог Володимир Фесенко.
Неоднозначні рішення Кабміну
Співіснування виявилось таким, що дороги почали допомагати боротися з пандемією. Кабінет Міністрів виділив з Фонду боротьби з COVID-19 35 мільярдів гривень на ремонт доріг.
Перше півріччя уряду запам'яталось сумнівними призначеннями. Тимчасовим міністром освіти став ректор університету, який в освітніх рейтингах займає останні позиції. Призначення Сергія Шкарлета й досі збирає під стінами Кабміну людей на протести.
Сергій Шкарлет / Фото Українська правда
Кадрові зміни в уряді
На старті нового політичного сезону про відставку трьох членів Кабміну заговорив очільник монобільшості Давид Арахамія. За його словами, не справляються з задачами очільник Мінфіну, т.в.о. міністерки економіки та міністра енергетики.
Давид Арахамія / Фото 1k.com.ua
Згодом Арахамія заявив що до міністерства енергетики питань нібито немає. А роботу міністрів економічного блоку продовжують критикувати ряд народних депутатів.
"Пан Петрашко – до нього багато запитань. Починаючи з того, що багато процесів, які були започатковані міністерством економічного розвитку далі не просуваються. Наприклад, підтримка малого бізнесу, як вони хотіли засунути корупцію в систему прозоро", – розповів народний депутат "Голосу" Ярослав Железняк.
Ми очікуємо державний бюджет до 15 вересня. Якщо його не буде, це також буде питання до міністра фінансів,
– зазначив народний депутат "Слуги народу" Данило Гетманцев.
"Слуги народу" зміни кадрів у Мінфіні анонсують після подання проєкту бюджету на наступний 2021 рік.
Між Кабміном та Верховною Радою немає співпраці
Уряд не співпрацює з Верховною Радою, кажуть у комітеті виборців. Першу програму дій уряду у парламенті прозвали "рефератом" та відправили на доопрацювання. Не набрала голосів і оновлена версія програми.
"Уряд подав 89 законопроєктів, а парламент підтримав лише 4 з 89. Тобто менше як 4%. Це не просто провал, це катастрофічний показник. В мене було здивування коли Верховна Рада відкидала законопроєкт Кабінету Міністрів і приймала аналогічний, але авторства депутатів", – повідомив голова КВУ Олексій Кошель.
Уряд під керівництвом Офісу Президента
Ситуацію збоку оцінюють експерти з політики, зазначають, що мінусом роботи Кабміну є підпорядкування його Офісу Президента.
"Ми фактично в чергове в історії України маємо Кабінет Міністрів. Який фактично Кабінетом Міністрів являється з юридичної точки зору, а з фактичної точки зору – це помічники Офісу Президента. Ми бачимо, що змінився Богдан на Ярмака, змінився Гончарук на Шмигаля, а принцип того, що Банкова керує, а уряд технічно виконує – залишився", – заявив експерт з політики Олександр Солонтай.
Олігархи впливають на уряд
Політичні експерти також, вбачають і олігархічні впливи на уряд. "Якщо раніше побоювались Коломойського, то зараз побоюються впливу Ахметова. І найбільше суперечність навколо цього уряду – вони пов'язані з енергетичним сектором", – додав політолог Володимир Фесенко.
Читайте також Зміни в уряді Шмигаля: Корнієнко назвав міністерства, до яких "є питання"
Поки що уряд Шмигаля експерти називають найменш ефективним, до прикладу попередній Кабмін за 6 місяців роботи прийняв 20% законодавчих проєктів.