Таку думку 24 Каналу озвучив експерт-міжнародник Богдан Ференс. За його словами, водночас НАТО не братиме на себе конкретних зобов'язань щодо членства України в Альянсі.
До теми Це буде танк без гармати, – Кулеба про ідею створення Ради Україна – НАТО без членства
"Це пошук компромісного рішення державами-членами НАТО у контексті того, що б вони нам запропонували у відповідь на наші запити. Тому з'явилась така ідея створити орган, який буде поглиблювати співпрацю НАТО та України. Водночас НАТО не бере на себе конкретних зобов'язань щодо нашого вступу", – зауважив він.
Поглиблення співпраці можуть блокувати
Ференс зазначив, що Комісія Україна – НАТО далеко не завжди працювала. До прикладу, Угорщина протягом декількох років постійно блокувала зустрічі, рішення, навіть участь українських послів на засіданнях комісії.
Не виключаю, що такі держави, як Угорщина, намагатимуться заблокувати навіть проміжні елементи з поглиблення співпраці України та НАТО. Але ми очікуємо більш конкретних та відважних кроків від очільників Альянсу,
– сказав міжнародник.
Проблема із визначенням термінів членства України
Експерт-міжнародник наголосив, що ні Україна, ні партнери не можуть дати відповідь, коли закінчиться війна в Україні. Тому зрозуміло, що до завершення війни НАТО не може визначити терміни вступу України до НАТО.
Богдан Ференс підкреслив, що також потрібен алгоритм, відповідно до якого Україна буде рухатись до членства в Альянсі. Наразі такого алгоритму нема.
Ми сказали, що ПДЧ нам вже не потрібен. Раніше цей елемент обговорювався на Бухарестському саміті, це був інструмент вступу до НАТО. Зараз на прикладі Фінляндії ми побачили, що і без ПДЧ можна стати повноправним членом,
– додав він.
Ідея створення Ради Україна – НАТО: реакція МЗС
- Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що створення такої ради зміцнило б партнерство між НАТО та Україною. Окрім того, такий орган може в майбутньому ухвалювати спільні рішення.
- За словами Столтенберга, чинна Комісія Україна – НАТО не підходить, адже у такому форматі країни-партнери не можуть ухвалювати рішення.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував ідею створення Ради Україна – НАТО, якщо наша держава не стане членом Альянсу. Він порівняв це із "танком без гармати".
- Очільник МЗС наголосив, що Україна потрібна НАТО як держава-член Альянсу, "а не просто привілейований партнер".