Від голоду страждала не лише Східна та Центральна Україна, але й місця компактного проживання українців на території Росії.

11-тирічною дівчинкою Олександра Чорномаз пережила Голодомор. В їхній родині було 12 дітей. А трагедія назавжди закарбувалася в пам`яті.

Сім'я пані Олександри родом з села Біличі Білгородської області Росії. Більшість населення на той час – українці. Історики розповіли, що згідно із статистикою, українці в тих областях постраждали найбільше.

Читайте також: Голод 33 року. Моторошний фільм про трагедію українського народу "19.33"

Мешканці села Біличі, як і в решті України, чинили активний опір колективізації та не хотіли записуватись у коглоспи. Однак за це й поплатилися. Адже тих, кого не добив червоний терор – добити мав голод.

Однак у селі колективне господарство попри спротив таки створили. Пішли в нього і батьки Олександри. На роботу ходили за трудодні. Їх в кінці року обмінювали на зерно. у 1931 році розрахувались, а у 1932 році не дали нічого, ще й забрали те що лишалося.

Читайте також: Фото, що шокують – люди помирали від голоду просто посеред вулиць

Більшість в селі не мали ні крихти їжі. Харчувалися тим, що знаходили в землі. Жінка розповідає, що копали коріння, їли мишей та жаб.

В 1933 році померло 5 братів сім'ї Олександри. Від постійного голоду почастішали факти канібалізму. Ледь не з'їла свого брата близнюка і Олександра. Її зупинила мати.

Я так за ноги взяла його за руки і думаю з чого начать, а тут вскочила мати в хату запитала що сталося. А я кажу я їсти хочу. Він мертвий був, а я хотіла його з'їсти,
– розповіла Олександра Чорномаз.

Пізніше померла і матір дівчинки. Її виснажений шлунок не витримав шматка черствого хліба.

Читайте також: Джеймс Мейс – американський історик, який змусив світ говорити про Голодомор

Після смерті матері старший брат Олександри врятував її, відправивши потягом до сестри у Київ. Так вдалося вижити, дочекатися онуків та правнуків. Однак страх, посіяний голодом, залишився на все життя. Як і біль від втрати рідних, які для жорстокої системи були лише статистикою.

Дивіться також, які докази знайшли історики в СБУ щодо Голодомору: