9 грудня режим припинення вогню буде введений на всіх позиціях сил Антитерористичної операції на сході України, але це не зупинить боїв на Дебальцівському напрямку.

Донецький аеропорт відвідає місія ОБСЄ, констатувавши факт знищення старого терміналу.

Нафта Brent продовжуватиме падіння і коштуватиме 62 долари.

Президент вимагатиме звільнення усіх полонених до Різдва. Він поставить цю задачу перед Службою безпеки та Міністерством іноземних справ. І це дійсно призведе до одного з найбільших обмінів. Перед новим 2015 роком з полону повернуться понад 150 бійців, волонтерів та цивільних.

Читайте також: Чому іноземці, які воюють за Україну, не можуть отримати громадянство нашої країни

В Донецьку на базі захоплених приміщень Укрексімбанку відкриється відділення так званого "Банку ДНР".

Російський спецназ за даними штабу АТО почне відправляти до в'язниці непокірних бойовиків.

У Дніпрі у ці дні розпочнеться судовий процес щодо визнання добровольця, загиблого на Донбасі, учасником бойових дій. Всі ЗМІ повідомлять, що цей судовий процес завершиться успішно. Проте, за фактом, дружина загиблого бійця "Правого сектору" отримає статус родини загиблого.

До того часу, 6 травня 2014, Верховна Рада вже внесе зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якими надасть ветеранам АТО статус учасника бойових дій. Солдати дуже швидко почнуть скорочувати цю довго назву до простої абревіатури – УБД. Насправді, людей з УБД до початку війни уже було немало. Цей статус давали за участь у миротворчих місіях, або навіть за відрядження у країни, що знаходились у стані конфлікту. Також цей статус мали ветерани Афганістану та Другої світової. За час миру за УБД давали хабарі. За даними ЗМІ, отримати УБД у 2011 році можна було за пару тисяч доларів при наявності зв’язків.

Статус УБД дає 75% знижку на частину комуналки, правда, лише за наявності прописки. Також він дозволяє безкоштовно користуватись громадським транспортом. А раз на два роки навіть літати у межах України літаком. Крім того, УБД дає змогу швидше отримати квартиру або земельну ділянку, але ця норма дуже часто діє лише за наявності зв’язків та лояльності місцевих влади та громади до ветеранів. Ці та інші пільги, зробили УБД привабливим, і за посвідченням вишикувалися черги.

Першими його намагалися оформити поранені. Вони повернулися у мирне життя раніше, ніж була демобілізована перша хвиля. Вони стали першими, хто зіткнувся з системою, абсолютно неготовою до видачі цих посвідчень.

По хорошому, за них мали це робити працівники штабів підрозділів, але не усім підрозділам з ними пощастило, а державні органи виявилися банально неготовими. Часто поранені та демобілізовані змушені були самотужки оббивати пороги інстанцій, які кожного наступного дня вимагали нові довідки та папери. Чиновники іще тривалий час будуть розбиратися з процедурою, демотивуючи ветеранів, для багатьох з яких отримання УБД стане першим зіткненням з байдужою реальністю мирної частини України.

Читайте також: Які заслуги російських журналістів у війні на Донбасі

На момент звільнення представників перших трьох хвиль мобілізації ситуація покращиться, але це не стосуватиметься добровольців.

7 квітня 2015 року Верховна Рада розширить коло осіб, яким надається статус учасника бойових дій та інваліда війни. Цей статус зможуть отримати люди, які входили до складу добровольчих батальйонів, які в подальшому були включенні до складу Збройних сил та МВС. Рішення про надання статусу учасника бойових дій добровольцям приймає міжвідомча комісія при Державній службі у справах ветеранів війни та учасників АТО.

На сьогодні існує три статуси, передбачені законом України: інвалід війни, учасник бойових дій та учасник війни. Інваліди війни — це особи, які отримали поранення, контузію, каліцтво, виконуючи обов’язки у зоні конфлікту. Учасник бойових дій — це ті, хто воював. Учасником війни вважається доволі широке коло осіб, але цей статус не дає суттєвих пільг. Крім пільг, УБД дає іще одну серйозну перевагу – цей статус звільняє від люстрації. Це та бажання отримати пільги, породило таке ганебне явище як "УБДшний туризм". Працівники різних відомств від Міноборони до прокуратури почали їздити у зону АТО заради отримання статусу.

Щоб ви розуміли, зробити це доволі просто – потрібно взяти відрядження, наприклад, у Краматорськ, який розташований в десятках кілометрів від передової, де живуть тисячі людей і який вважається населеним пунктом у зоні АТО нарівні з Авдіївкою, Широкіним та Пісками. І усе – з юридичної точки зору ти учасник бойових дій.

За час війни УБД отримало понад 200 000 військовослужбовців. По 30 тисяч представників МВС та Нацгвардії, 17 тисяч прикордонників, 9 тисяч співробітників СБУ, 742 співробітника Держспецзв’язку, 161 працівник генеральної прокуратури та багато інших. Всього цей статус отримає понад 300 тисяч осіб.

За різними оцінками, в реальних бойових зіткненнях взяло участь не більше третини з них, але статус та пільги у прокурора чи працівника Міноборони, будуть такими ж, як і десантника, який зміг вижити у Донецькому аеропорті.

Читайте також: Хто у терористичних псевдореспубліках наважився на протести

Зокрема, в неіснуючих боях брали участь 26 прокурорів Донеччини на чолі з Миколою Франтовським, співробітник СБУ Василь Пісний, у якого стався конфлікт з Володимиром Парасюком, ректор Національної Академії прокуратури Олег Литвак, який відвідав виїзну нараду у Краматорську і став учасником бойових дій, заступник міністра регіонального розвитку та ЖКГ Дмитро Ісаєнко, якого депутати прямо в стінах парламенту змусили написати заяву про відмову.

Також намагалась уникнути люстрації виконуюча обов'язки голови Головного управління ДФС у Житомирській області Лілія Куришко, яка за документами "неодноразово перебувала у зоні АТО для виконання службових обов’язків по усуненню негативних наслідків терористичної діяльності у Донецькій області, так і як волонтер".

Лілія Куришко
Екс-начальниця Головного управління ДФС в Житомирській області Лілія Куришко


Лілія Куришко отримала посвідчення УБД

Василь Неволя (з 2008 року і до сьогодні голова українського Інтерполу) поїхав у відрядження на Донбас зі своїми заступниками. Став учасником АТО за 4 "службових" дні.

Василь Неволя
Василь Неволя

Цю лавочку частково прикрили у вересні 2016 року. Тоді було прийнято рішення уряду, що статус учасника бойових дій надається лише тим особам, які провели у зоні АТО не менше місяця, або брали безпосередню участь у виконанні службових завдань в умовах безпосереднього зіткнення. Раніше ж жодних строків перебування в зоні АТО, у тому числі на першій лінії, встановлено не було. Це породило стару проблему, відому нам з часів Другої світової війни та Чорнобиля, наслідки якого на папері ліквідовувало понад 200 тисячі людей.

Погано сформульовані критерії дали змогу отримати УБД великій кількості людей, які бачили війну лише з великої відстані і по телевізору. Але забрати цей статус у частини з них – означає дати привід для нових маніпуляцій та мітингів окремих політичних сил.

З одного боку, кожен з нас через податки сплачує комуналку, а в окремих випадках дає можливість отримати землю фейковим учасникам бойових дій. З іншого – є тисячі бійців "Правого сектору" та інших нелегалізованих збройних формувань, які і досі не мають юридичного права на статус і пільги, якщо їх не було поранено.

Читайте також: Чому місія ОБСЄ на Донбасі закриває очі на дії терористів і кому це вигідно

Кабінетні щури і ветерани паперового фронту тисячами отримали УБД і таким чином уникли люстрації. І позбавити їх статусу буде значно складніше, ніж просто його не дати кілька років тому.

Це вибухонебезпечне питання, з якого боку до нього не підходь. І через це дуже мало політиків хоче мати з ним справу. Але його доведеться вирішувати рано чи пізно.

Не треба ні у кого забирати статуси. Це породить судову тяганину і безліч інших проблем. Достатньо просто розділити учасників бойових дій на кілька категорій з прозорими і чіткими критеріями, за якими цей статус надається. Критеріями, які будуть погоджені з самими ветеранами. Зробити так, щоб найвищу категорію отримували лише ті, хто реально на неї заслужив.

Лишивши працівників тої ж прокуратури більшості пільг, окрім, скажімо, безкоштовного проїзду. І надавши ветеранам можливість реально, легко і без принижень отримати нові значно розширені пільги, включно із правом на отримання земельних ділянок.

Я знаю, що така робота велася і напрацювання уже є. Це поки що не дуже медійне питання і воно не принесе значних політичних дивідендів тим, хто за нього візьметься. Більше того, воно може стати причиною для страйків фейкових АТОвців та шквалу критики. Але це питання принципу і справедливості для тих, хто давно віддав Україні свій борг. І тепер настала черга для нас і держави – відповісти тим самим.