За перші місяці 2020 року в профільний комітет Верховної Ради подали 2 законопроєкти про приватну детективну діяльність. Один розробляли разом з представниками нинішнього ринку, інший – реанімований закон, голосування якого провалили у 2018 році.
Цікаво Як планують змінити Трудовий кодекс: дистанційна робота та гнучкий графік
В альтернативному проєкті контролювати детективів має Міністерство внутрішніх справ, а в основному – уповноважений Кабміном орган. Самі ж детективи кажуть, що не хочуть бути підконтрольними МВС, оскільки бояться втратити професійну незалежність.
До того ж, узаконення доказів від детективів покращило б роботу адвокатів у кримінальних провадженнях.
Це значно б зекономило час для адвоката, оскільки його діяльність більше полягає у представництві осіб в судових і правоохоронних органах. І робота приватних детективів значно б допомогла у зібранні доказів,
– зазначив адвокат Олександр Озеров.
Детективи, які вже десятиліттями займаються цією діяльністю, кажуть, що переважно до них звертаються за пошуком людей і власності, перевіркою нових працівників. Приватники визнають, що і без відповідного закону працювати можна, оскільки є безліч дотичних законів, які впливають на приватну детективну діяльність.
Адвокати теж можуть цим займатись, але вони більше направлені на роботу в суді. Ми ж радше такі "земляні хлопці", які займаються пошуком тієї чи іншої інформації,
– розповів голова комісії з етики Асоціації приватних детективів Руслан Болгов.
За його словами, кожна інформація дуже довго і клопітливо може легалізуватись. Але значно більше підтримки у суді буде, якщо виступати як експерт чи приватний детектив.
Руслан Болгов / Фото 24 канал
Що відомо про законопроєкт про детективів?У лютому 2020 року у Верховній Раді з'явився законопроєкт про приватну детективну діяльність.
Згідно із законопроєктом, діяльність приватних детективів в Україні регулюватиме уповноважений Кабінетом міністрів орган, який буде:
► забезпечувати навчання приватних детективів і підвищувати кваліфікацію;
► визначати порядок проходження навчання приватних детективів;
► видавати свідоцтва про право вести приватну детективну діяльність і припиняти її;
► формувати і вести Єдиний реєстр суб'єктів приватних детективів;
► здійснювати контроль за дотриманням законодавчих норм;
Стати детективом зможе тільки громадянин України з повною вищою юридичною освітою або ж освітою за спеціальністю "правоохоронна діяльність". Також потрібно буде мати стаж роботи у сфері права або правоохоронної діяльності не менше, ніж 3 роки.