Адміністрація Порошенка готова грати жорстко і відстоювати власні інтереси навіть на шкоду іміджу країни. Так прокоментував видворення Міхеїла Саакашвілі до Польщі канадський дипломат Майкл Боцюрків. На його думку, президент України намагається позбутися дражливого супротивника.
"Піар ніколи не був сильною стороною Порошенка. Така дуже кваплива депортація вказує на початок виборчої кампанії в Україні", – зазначив Боцюрків.
Читайте також: Чи були порушені норми законодавства при депортації Саакашвілі: пояснення юриста
Однак, у боротьбі за новий президентський строк Порошенко може втратити підтримку Заходу. На це у своєму Twitter дуже лаконічно натякнув Карл Більд.
Позбавлення Саакашвілі єдиного громадянства було явним порушенням прав людини. Його насильницька депортація лише погіршує ситуацію,
– написав шведський дипломат Карл Більд.
А от у Євросоюзі традиційно намагаються дотримуватися офіційного нейтралітету. Речниця Зовнішньополітичної служби ЄС Майя Косьянчич лише висловила сподівання на дотримання прав Саакашвілі.
"Ми продовжуємо відстежувати розвиток ситуації з паном Саакашвілі. Ми сподіваємося, що буде дотримано верховенство закону і права пана Саакашвілі", – підкреслила речниця.
Читайте також: Під час видворення Саакашвілі міг бути нетверезий: стало відомо, що пив і їв політик у ресторані
А от аналітик неурядової організації "Атлантична Рада" Адріан Каратницький вважає, що кар’єра Саакашвілі поступово згасає. Його падіння є доказом успіху революцій, які він допоміг розпочати, наголошує Адріан.
Нагадаємо, 12 лютого працівники ДПСУ увірвалися до ресторану "Сулугуні" у Києві і забрали Саакашвілі. Його відправили чартерним літаком у Варшаву. У ДПСУ заявили, що Саакашвілі перебував в Україні незаконно, тож його відправили в країну, звідки він нелегально прибув. Саакашвілі вже провів брифінг у Варшаві, на якому заявив, що залишаться українським політиком і добиватиметься відновлення громадянства.
У чому звинувачують Саакашвілі? У липні 2017 року Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства. За офіційними даними – через те, що він нібито вказав неправдиву інформацію під час заповнення документів на отримання українського паспорта, за неофіційними – через конфлікт з Порошенком. В той момент Саакашвілі перебував за кордоном.
10 вересня 2017 року відбувся так званий "прорив" Саакашвілі через польсько-український кордон, коли лідер "Руху нових сил" за підтримки активістів повернувся в Україну без проходження прикордонного контролю.
Саакашвілі просив Міграційну службу про надання йому статусу біженця. Однак і ДМС, і згодом Окружний адміністративний суд Києва та Київський апеляційний адміністративний суд відмовили йому в цьому.
У грудні 2017 року в ГПУ заявили, що Саакашвілі підозрюють у змові з олігархом часів Януковича – Курченком – з метою держперевороту.
5 січня Тбіліський міський суд визнав винним Михайла Саакашвілі у справі "про злісне перевищенні повноважень" на посаді президента Грузії і присудив три роки позбавлення волі. Якщо Саакашвілі екстрадують з України в Грузію як особу без громадянства, у Тбілісі його чекає арешт.