Довідка. Компанію ViОil заснували на початку 1992 року. Вони торгували соняшниковою олією та рослинними жирами. Згодом ViОil придбала Вінницький та Чернівецький олійно-жирові комбінати, а їхні потужності модернізувала та розширила. Зараз у компанії ViОil працюють 2 100 людей. Виручка компанії ViОil у 2015 році становила 8,1 млрд грн. Доля експортних продажів – 90%.
Про себе та батьків
Я вінничанин, який став людиною світу. Я весь час подорожую, весь час пересуваюся по бізнесу і просто люблю рухатися. Я колишній науковий співробітник, який став підприємцем.
Мій батько був військовим. Він пройшов війну, а мати була бухгалтером. Батько був дуже принциповою і чесним людиною. Я вважаю, це його основні якості.
Освіта
Я закінчив школу у Вінниці та Вінницький політехнічний інститут. Після випуску я вступив до аспірантури в Московське вище технічне училище ім. Баумана. Для мене наукова робота була способом деякої свободи .Тобто у мене не було начальників, у мене був науковий керівник, з яким я раз в місяць спілкувався. Я займався в наукових бібліотеках, займався своєю дисертацією. Це було вільне життя.
Моя спеціальність називалась автоматика-телемеханіка. Розвиток техніки тоді ще тільки починався і мені це було цікаво. Я захоплювався фантастикою, читав науково-фантастичні книжки. Математика і фізика – це те, що мені найбільше подобалося в школі.
Бізнес
Вперше я став директором брокерської контори на московській товарній біржі, яка представляла там Україну і Вінницьку область. Тоді там торгували всім, і поступово від планової економіки все почало переходити до ринкової хаотично.
Вже в 1991 році я зробив перший крок по створенню свого бізнесу. Я продав першу цистерну соняшникової олії на московській товарній біржі з Вінницького комбінату. Я намагався продавати їх в Казахстан, потім в Киргистан, далі такі контракти у нас були з Середньою Азією. Тоді ми ще не володіли підприємствами, а займалися поставками сировини.
Читайте також: Співзасновник Rozetka.ua про те, як бути успішним в Україні та вести бізнес разом з дружиною
Компанія, люди та гроші
Основна наша компанія мала назву "КМТ". Ми розділили активи масложирового бізнесу і непрофільні, які були пов'язані з нерухомістю, машинобудівними підприємствами тощо. Кожен хотів керувати по-своєму, рухатися так, як вважав за потрібне.
В мене було більше 50% акцій в холдингу. Ще був мій однокласник у якого було 32% і мій брат. Ще було 2 зовсім маленьких акціонера. Між нами були дискусії, суперечки, іноді сварились, але завжди намагались знайти рішення. Однак з 2006 року я вже самостійно веду бізнес.
В мене було два джерела прибутків: це заробітки від комерційної діяльності та кредити. Кредитами я користувався завжди. Коли я не міг брати банківські кредити, я брав приватні кредити у друзів. Якщо ти впевнений у своїй ідеї і хочеш рухатися швидше, то це правильно – брати кредити.
Конкуренція
Конкурентів у нас багато і це найбільші світові транснаціональні корпорації. Деяким з них понад 200 років. Однак у них є свої переваги, а у нас свої.
Насправді напрямок бізнесу пов'язаний з сільським господарством і з переробкою сільгосппродукції – це дуже цікавий, стратегічно важливий напрямок для країни.
Продукція
Ми виробляємо соняшникову, соєву та рапсову олію і шроти. Шрот – це залишки після віджиму насіння, якими годують тварин. За рік ми продаємо близько 300 тонн продукції.
Сьогодні Україна стала №1 в світі по виробництву соняшникової олії і №1 в світі по експорту соняшникової олії. На світових ринках про Україну як експортера соняшникової олії ще кілька років тому не знав ніхто. Сьогодні Україна експортує соняшникову олію більш ніж в 100 країн світу.
Ми стали одними із перших компаній в Україні, які почали доставку соняшникової олії в Китай та Індію. Тепер ми продаємо і в Північну Америку, і в Південну Америку, і в Африку. І навіть до Австралії зараз є поставка.
Читайте також: Історія успішного українця, котрий створив один із найуспішніших агрохолдингів
Поради для молодих підприємців
В бізнесі неможливо просто стояти на місці – це завжди шлях до банкрутства. Якщо ти стоїш, значить ти сповзаєш вниз.
По-перше, у тебе повинна бути хороша креативна ідея. По-друге, потрібно врахувати всі нюанси, всі проблеми, тому що будь-яка креативна ідея може загинути через дрібничку. Також обов'язково, щоб люди з якими ти працюєш, підтримували тебе, твої принципи, твою ідею і готові були працювати на кінцевий результат. Це фундамент на якому можна щось будувати.
Найкраще будувати бізнес там, де ти виріс, там де ти все знаєш. Це простіше. І я вважаю що в Україні є дуже хороші можливості для побудови бізнесу. Тут можна придумати багато креативних ідей і навколо цього вибудовувати цивілізоване ліберальне середовище.