Репортаж із "бурштинової республіки" опублікував "Інформатор".
Спершу в лісі, під яким залягає бурштин, робиться просіка. Дерева викорчовують, розчищають невелику смугу землі, в якій екскаватором копають канал від найближчої річки.
Через деякий час ліс перетворюється в болото. Вода з відкритих каналів затоплює все навколо, верхній родючий шар ґрунту повністю змивається, залишаються лише глина й пісок. В таких умовах новий ліс уже не росте.
На звільненому від дерев просторі водою вимивають ями глибиною до 10 метрів. Потоком води бурштин виносить на поверхню. Глибше копати сенсу не має.
Широкий простір копальні, який місцеві називали "клондайком", нагадує висохле море.
У день, коли тут працюють мотопомпи, на "клондайк" стікаються селяни з усього району (пускають тільки за пропискою). На копальні працюють тисячі людей (в різні дні від трьох до восьми тисяч). Все поле заповнене людьми з сачками і лопатами.
Люди живуть навколо гігантськогї копальні в наметах і куренях цілими селами. На вході в кожен наметовий табір можна побачити табличку з назвою села, звідки прибули добувачі бурштину.
До слова, у район незаконного видобутку бурштину в Рівненській області введено поліцейський спецпідрозділ "Дніпро 1". Масштаби незаконного видобутку бурштину під Рівним шокують: у промислових масштабах сотні людей одночасно нелегально видобувають цінні камінці.
На Житомирщині масовий видобуток бурштину припинено.