На думку науковця-історика, Чорнобиль сьогодні – музей всього радянського. Адже символічно, що це єдине місце на підконтрольній Україні території, де збереглись вулиці і пам'ятники Леніна та інші атрибути комуністичного режиму.
Якби не сталося аварії, імовірність дуже висока, що те, що зараз спостерігаємо як музейний експонат у Чорнобилі, було б реальністю в Україні! Аварія – одна з найбільш вирішальних подій, яка призвела до розвалу Радянського Союзу, починаючи з психологічних змін у суспільстві, закінчуючи якимись конкретними питаннями,
– прокоментував В'ятрович.
Він припускає, що якби СССР не зазнав удару в результаті Чорнобильської аварії, яка повністю його скомпрометувала, ніяких національно-демократичних рухів у 1980-тих роках і незалежності у 1991-му не було б.
"Цієї катастрофи не могло не бути, бо вона – уособлення радянського тоталітарного режиму. Вона стала переломною і призвела до падіння Радянської системи", – говорить історик.
Читайте також: Ляльки, які залишилися в Чорнобилі: фотопроект
За словами В'ятровича, документи КГБ стосовно Чорнобиля у цілому свідчать, що місто з початку 1970-тих років було під наглядом комуністичних спецслужб. І показують, як під куполом функціонувала система, яка відіграла колосальну роль у розвалі радянського світу.
Адже від початку будування АЕС було безліч повідомлень про те, що не потрібні ризиковані експерименти з пришвидшенням побудови, що крадуть та не ті матеріали поставляють, що проблем не уникнути. Відтак після запуску першого енергоблоку аварії, що ставалися, приховували. Про одну з найбільших у 1982-му ніхто, звичайно, не говорив.
Таких документів зібралося тисячі. Сподіваюся, що колись знайдеться історик, який напише прекрасне дослідження про місто під комуністичних спецслужб. Можливо, я знайду час і буду тим істориком,
– зазначив науковець.