Від пункту пропуску Мар'їнка до окупованого Донецька по прямій – лічені кілометри. Щодня в обидва боки тут проходять контроль щонайменше 1,5 тисячі автівок і 8 тисяч людей. У переддень свят кількість людей лише зростає.
Читайте також: Російські окупанти 16 разів обстріляли позиції ЗСУ, є поранені
Максим буває тут щомісяця – їде із Запоріжжя.
На свята приїжджаємо до батьків. В мене тут мати одна залишилась, 85 років. От я і приїжджаю її провідати,
– розповів Максим.
Більшість прямує із великими пакунками. Що всередині, розповідати більшість не хоче.
"Яблук взяв, цукерок. Сиру... А так...", – прокоментував Микола, який перетинав лінію розмежування.
Він їздить раз на 2-3 місяці, і це виправдано. Там дорожче на 50, а то й на 100 % – стверджує він.
Читайте також: Українці не хочуть миру з Росією, а хочуть перемоги, – Парасюк
Що дозволено провезти, регулює наказ Міністерства з питань тимчасово окупованих територій. В переліку: борошно і хлібобулочні вироби, різноманітне м'ясо, морепродукти, молокопродукти, овочі, фрукти, кондитерські вироби та алкоголь. Торік восени дозволили каву і чай. Чого у списку немає, те перевозити зась. Тому його постійно вимагають розширити. Загальна вартість – не більше 10 тисяч гривень, а вага – 75 кілограм.
Приховане переміщення товарів через КПВВ – звична справа. Вигадливими бувають і ті, хто йде на своїх двох. Але як правило грішать цим водії. Нічого нового не вигадують: ховають під обшивкою.
Є такі випадки: наркотична речовина запакована в пляшки, пляшки в бензиновому баці. Або, навпаки, машина рухається на бензині, а в газових балонах може бути заховано будь-що,
– розповів помічник начальника Краматорського прикордонного загону Ігор Заруднєв.
Різноманітні наркотики, сигарети, зброя і набої, дорогоцінності, вартісний антикваріат і сотні тисяч в готівці різних країн. Це далеко не вичерпний перелік того, що вилучається. Один з останніх випадків – кілька сотень набоїв у розібраному вигляді. Окремо порох, кулі та гільзи. І вилучення усього цього відбувається вже протягом чотирьох років. Потік не зупиняється.
Якщо це якісь засоби терору можуть бути, або вибухівка, зброя, ще щось. Або ми можемо виявити, що особа, можливо, причетна або причетна 100 % до незаконних збройних формувань, то це може бути і компетенція СБУ,
– додав Ігор Заруднєв.
Та варто розуміти, порушень на пунктах пропуску фіксують з десяток на день. І це, насправді, лиш невеликий відсоток від кількості людей, які перетинають лінію розмежування. В середньому їх приблизно 35 тисяч. Це, наприклад, як вщент заповнений футбольний стадіон "Арена Львів".