Експерти кажуть, що людям доведеться обирати не розуміючи самого механізму. Фактично люди голосуватимуть одночасно за кількома виборчими системами. Найбільше ламати мозок доведеться жителям сіл – вони отримають аж 4-ри бюлетені.

Вибори до сільських і селищних рад, яких в Україні трохи більше 11 тисяч, відбуватимуться за мажоритарною системою. Аби стати депутатом достатньо отримати більше голосів, ніж інші кандидати на окрузі.

У населених пунктах, де мешкають менше 90 тисяч людей з правом голосу, вибори голови також пройдуть за простою мажоритарною системою. Виграє той, хто набирає відносну більшість голосів.

У містах, де більше 90 тисяч – вже треба абсолютну більшість. Якщо в першому турі ніхто не подолає 50%, то має відбутись другий тур між двома лідерами. І тоді достатньо простої більшості.

У селі Нижча Дубечня, що за 17 кілометрів від Києва, готуються до виборів. На дверях сільради список кандидатів в депутати – їх 48. А місць у сільраді 12, як і округів. Наприклад, у 7-му окрузі – один кандидат – на разі діючий депутат. 7-й округ – це, власне, одна багатоповерхівка.

Представники "Опори" запевняють, що поняття "за відкритими списками" не відповідає дійсності. Люди обирають не зі списку, а партію і кандидата в одному комплекті.

В українському центрі суспільних даних зробили пояснювальні ролики аби виборці були готові до сюрпризів. Наприклад, кандидат який переміг на тому чи іншому окрузі, пройде в раду лише за однієї умови.

Читайте також: У соцмережах правдиво висміюють слогани кандидатів на вибори

Хоча в цьому є плюс – депутатам немає сенсу підкуповувати виборців. Бо якщо партія не пройде, тоді в "прольоті" навіть лідер виборів в окрузі. А якщо партія виграє, то пройдуть навіть аутсайдери. Схоже, депутати це второпали.

Інших плюсів нової системи не можуть назвати навіть її співавтори. Ігор Попов впевнений, що таку систему варто запровадити ще й на парламентських виборах. Хоча люди не розібрались ще з виборами міських, районних та обласних депутатів.

Автор – Олександра Ревуцька.