А причина скандалу – минуле Ярослава Гуньки, адже він – ветеран дивізії Ваффен СС "Галичина", яка воювала на боці нацистів у Другій світовій війні. Що відомо про скандал – розбирався 24 Канал.

Зверніть увагу Зустріли тривалими оваціями: Зеленський виступив на урочистому засіданні парламенту Канади

Трюдо та Зеленський аплодували стоячи

22 вересня Володимир Зеленський звернувся з промовою до канадських депутатів, після чого спікер парламенту Ентоні Рота представив Ярослава Гуньку, назвавши його героєм Другої світової війни, який воював у складі Першої української дивізії, й подякував йому за службу. Усі присутні, у тому числі й Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, стоячи поаплодували ветерану.

Оплески Ярославу Гуньці в парламенті Канади: дивіться відео

І тільки після того, як про подію в парламенті написали у ЗМІ, з'ясувалось, що Ярослав Гунька – ветеран дивізії Ваффен СС "Галичина", яку створили нацисти в окупованій Україні під час Другої світової війни як національне збройне угруповання з добровольців. Саме це породило скандал. Особливо гостро подію засудили єврейські організації Канади.

Вибачення не забарилися

На тлі скандалу спікер парламенту Канади Ентоні Рота заявив, що "дізнався більше інформації" про Ярослава Гуньку і тепер шкодує про своє рішення запрошувати його до парламенту. Цікавіше те, що українська делегація та адміністрація Джастіна Трюдо не знали про запрошення ветерана на виступ Володимира Зеленського.

Особливо я хочу принести свої найглибші вибачення єврейським громадам Канади та всього світу. Я беру на себе повну відповідальність за свій вчинок,
– заявив Рота.

Водночас лідер опозиційної консервативної партії П'єр Пуальєвр заявив, що і Джастін Трюдо нібито відповідальний за інцидент, і тому також повинен перепросити. Проте в офісі прем'єр-міністра наголосили, що запрошення Ярослава Гуньки – одноосібна ініціатива спікера парламенту, тому глава уряду не відповідає за це.

Чому Ярослав Гунька викликав таку реакцію

Подію в канадському парламенті гостро розкритикували не тільки єврейські організації, але й посольство Польщі в Канаді. Річ у тім, що дивізію Ваффен СС "Галичина" деякі звинувачують у вчиненні злочинів проти євреїв та поляків. Однак Нюрнберзький трибунал не довів причетність цієї дивізії до воєнних злочинів нацистів. Тому юридичні претензії до тих, хто був у її складі – знято. Ба більше, спеціально створена комісія Дешена у Канаді пізніше підтвердила, що є недоцільним висувати звинувачення проти дивізійників як групи.

Коли Німеччина капітулювала, "Галичина" опинилася в британській зоні окупації. Спершу всі бійці дивізії були у таборах для військовополонених, але згодом їх відпустили й ті роз'їхались по світу, ставши учасниками української діаспори.

Доведених фактів злочинів, вчинених дивізією "Галичина", немає, проте факт того, що це була частина Ваффен СС (тобто не класичні СС у стереотипних чорних одностроях він "Хуго Босс", на національні збройні сили), і це проєкт нацистів, породжує гостру реакцію, як у випадку зі скандалом у парламенті Канади, що є закономірним, бо нацизм – це ледь не тригер для світу. Усе, що його стосується – так само може бути тригером. При цьому навряд дивізійників коректно називати нацистами, вони не було членами нацистської партії і не брали участь у Голокості.

У 2021 році в Києві відбувся марш на честь дивізії СС "Галичина", що викликало гостру реакцію суспільства та влади. Офіс Президента різко розкритикував цей захід. А російська пропаганда намагалася виставити Україну нацистською державою через марш кількасот людей. Зараз же Росія продовжує тему нацизму і підігріває тему скандалу в Канаді. Цікаво, що пропаганда маніпулює, заявляючи, що Володимир Зеленський нібито "привітав нациста, через що поляки та євреї вимагають в України вибачень". Однак подібних заяв у бік України не було.