Чи можлива нова війна?
Про можливість розгортання конфлікту з новою силою говорять ще з літа 2021 року. Тільки рік минув від затишшя "другої карабаської війни", а Вірменія й Азербайджан не можуть знизити рівень напруги у регіоні.
Читайте також Вірменія заявила, що війська Азербайджану зайшли на її територію: Баку заперечує
За словами дослідниці Анжели Мнацаканян, що спеціалізувалася на вивченні Карабахського конфлікту у Коледжі Європи та Єреванському державному університеті, Вірменія наразі не може відповісти на агресію й існує кілька причин:
- Військовий бюджет Азербайджану більш ніж утричі перевищує весь бюджет Вірменії.
- Азербайджан повністю підтримує Туреччина.
- Вірменське суспільство глибоко травмоване; майже кожна родина у Вірменії постраждала від війни.
- Вірменія повинна думати про вірменських військовополонених (зазначимо, що Азербайджан називає їх "військовими злочинцями" – 24).
Роль Росії та інших зацікавлених сторін
ЄС обирає пасивну роль у цьому конфлікті. Наразі ситуацією керує Росія: за посередництва Росії були підписані всі перемир'я (1994, 2016, 2020 рр.),
– нагадала Анжела Мнацаканян.
За її словами, "російські миротворці перебувають у Нагірному Карабаху; локальні "мінівійни" припиняються завдяки російському посередництву".
До теми Без діалогу, але з амбіціями: політолог пояснив суть конфлікту Вірменії та Азербайджану
"Аналізуючи політичний дискурс ЄС щодо Нагірного Карабаху, можна вважати, що це подвійні стандарти. Під час миру ЄС ніколи не говорить одне й те саме для обох сторін: розмовляючи з Азербайджаном, ЄС наголошує на територіальній цілісності, говорячи з Вірменією, на "мадридських критеріях" (незастосування сили; територіальна цілісність; рівні права та самовизначення народів). Під час війни ЄС робить безадресні заяви, звинувачуючи обидві сторони", – надала політична аналітикиня.
Анжела Мнацаканян є авторкою низки наукових статей про військову політику Вірменії / Фото з особистого архіву авторки
Газове питання
ЄС і Великобританія, враховуючи "стратегічну важливість енергетики" і Південного газотранспортного коридору, теж впливають на ситуацію.
Важливо Історія – зручний інструмент для маніпуляцій, – медіаексперт з Азербайджану
"Зараз Азербайджан є важливим енергетичним партнером для ЄС і відіграє ключову роль у виведенні каспійських енергетичних ресурсів на ринок ЄС", – пояснила Анжела Мнацаканян.
Південний газотранспортний коридор
Президент Азербайджану Ільхам Алієв 29 травня 2018 року запустив цей проєкт, що йде в обхід РФ з Азербайджану через Грузію і всю територію Туреччини. Для ЄС надважливим Трансадріатичний газопровід – Trans Adriatic Pipeline (TAP) – європейська частина Південного газового коридору, яка здатна забезпечити відносну незалежність від російського ринку.За її словами, також невпинно зростає вплив Реджепа Тайіпа Ердогана (президента Туреччини – 24) в мусульманських країнах, що автоматично диктує політику щодо Вірменії та Нагірного Карабаху.